Okul öncesi ögrencilerine renk kavramının kazandırılmasında bilgisayar destekli ve geleneksel ögretim yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison to get color terms between the education propp up computer and tradition education methods
- Tez No: 211529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu arastırmanın amacını, okul öncesi egitim kurumuna devam eden 3-4 yasçocuklarına ana ve ara renk kavramlarını kazandırmada bilgisayar destekli ve gelenekselögretim yöntemlerinin etkililigini karsılastırmak olusturmaktadır. Bu amaçla Selçuklu lçesi,anaokullarına devam eden 3-4 yas çocuklarına bilgisayar destekli ve geleneksel ögretimyöntemleriyle renk kavramı egitimi verilerek hangi yöntemin daha etkili olduguarastırılmıstır.Arastırmaya iki anaokulundan toplam 80 çocuk katılmıstır. Çocukların 40'ı 3 yas 40'ı4 yas grubudur. 3 yas grubunu 20 kız 20 erkek, 4 yas grubunu 20 kız 20 erkek çocukolusturmaktadır.Arastırma, deneysel olarak planlanmıstır. Buna göre çocuklar bir deney ve birkontrol grubu olarak ikiye ayrılmıstır. Deney grubuna, bilgisayar destekli ögretim, kontrolgrubuna da geleneksel ögretim yöntemi ile ana ve ara renk kavramı egitimi verilmistir.Egitimden sonra ?Renk Degerlendirme Çizelgesi? uygulanmıstır. Renk degerlendirmeçizelgesi; çocukların kırmızı, mavi, sarı, yesil, turuncu, mor, pembe, kahverengi, siyah, beyazrenkler hakkındaki bilgilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Resim 1 kırmızı rengi, resim 2mavi rengi, resim 3 sarı rengi, resim 4 yesil rengi, resim 5 turuncu rengi, resim 6 mor rengi,resim 7 kahverengi rengi, resim 8 pembe, resim 9 beyaz rengi, resim 10 siyah rengi ifadeetmektedir. Her bir renk için 4 çalısma sayfası hazırlanmıstır. 1. çalısma sayfasında çocugungösterilen rengin ismini bilip bilmedigini ve verilen resmi istenilen renkte boyayıpboyayamadıgını ortaya koyması amaçlanmıstır. 2. çalısma sayfasında çocukların aynı rengieslestirme yapıp yapamadıgını belirlemek amaçlanmıstır. 3. çalısma sayfasında çocugunverilen nesneler arsından istenilen renkte olanı bulması amaçlanmıstır. 4. çalısma sayfasındaise verilen karmasık bir resim içinden çocugun istenilen rengi bulup bulamadıgını belirlemekamaçlanmıstır. Çalısma sayfalarında çocugun bulması gereken her bir renk a, b, c, d, e,f, g, h,ı, i, j, k seklinde belirlenmistir. Çocuk, basarılı ise belirlenen 10 ya da 5 puan basarısız ise 0puan almıstır. Her bir resim 100 puan üzerinden degerlendirilmistir.Verilerin analizinde Bagımsız T Testi yapılmıstır. Uygulanan egitim yöntemleriarasındaki fark tespit edilmistir. Farkın önem kontrolünde 0,05'lik önem düzeyibenimsenmistir.
Özet (Çeviri)
The object of this research constitutes to compare effect of education with computerand traditional education system to 3-4 years old children who go on pre-school traininginstitution to be gained basic and unbasic colors. For this aim, giving color concept withcomputer education and traditional education research it is investigated which method is moreeffective for 3-4 years old children who attend nursery school in Selçuklu.80 children joined to research from two nursery schools. 40 of these children are 3,the others are 4 years old group. In 3 years old group, 20 of these are grils, 20 of these areboys. In 4 years old group contains 20 grils and 20 boys.The research is planned experimental. In this Project, children divided into twogroups. Half of them are in experimental group with computer; to control group withtraditional education method. After the education, color evaluation scale is put into practise.The color evaluation scale is used for children to know their knowledge about red, yellow,bkue, gren, orange, purple, pink, brown, black and white. Picture 1 expresses red, picture 2yellow, picture 3 blue, picture 4 green, picture 5 orange, picture 6 purple, picture 7 pink,picture 8 brown, picture 9 black and picture 10 white. Four studying paper is prepared foreach one of these colors.In first studying paper, it is aimed to shed a light that if these children can know colorsand they can dye the picture given.In second studying paper, it is aimed, if these children can match same colors. In thirdstudying paper, it is aimed, if these children can find the color of the picture wanted amongthe objects. In fourth studying paper, it is aimed if these children can find the color wanted ina complicated Picture given. In these studying papers, each one of the colors which thechildren are required to find they are determined like a, b, c, d, e, f, g, h, ı, j, k. If thesechildren are successful, get 5 or 10 point, ıf they are unsuccessful, they get 0 point. Each oneof these pictures is evaluated from 100 points.In analyzing data, independent t test is used. Significant differences are found betwenthe methods.