Pandemi döneminde okul öncesi ve ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin sanat etkinliklerinde çok alanlı sanat eğitimi yönteminin uygulanması
Application of multi-field art education method in art activities of pre-school and primary school 3rd grade students in the pandemic period
- Tez No: 804509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA HÜLYA YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Araştırmanın amacı, pandemi döneminde gerçekleştirilen sanat eğitimi derslerinin anasınıfı öğrencileriyle yüz yüze, ilkokul 3. Sınıf öğrencilerinin ise Zoom üzerinden online olarak yapılarak sanat etkinliklerinde çok alanlı sanat eğitimi yönteminin uygulanmasının sonuçları araştırmaktır. 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, araştırmanın evrenini Ankara ili Gölbaşı ilçesi anaokulu ve ilkokulda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara Gölbaşı ilçesine bağlı Şahin Sevin İlkokulundaki 3. sınıf öğrencilerinden 14 öğrenci, yine aynı ilçedeki Baldudak Anaokulu öğrencilerinden 9 öğrenci, toplamda 23 öğrenciden oluşmuştur. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve durum çalışması oluşturulmuştur. Çalışmanın örneklemini ise küme örnekleme yöntemi teşkil etmiştir. Anaokulu öğrencilerine ve ilkokul 1. kademe 3. sınıf öğrencileriyle işlenen ders kapsamında öğrenci resimleri arasından uzman görüşlerine dayanarak değerlendirmeye alınmıştır. Uygulama sırasında öğrenciler gözlemlenerek veriler toplanmıştır. Gözlem dokümanlarından elde edilen veriler ise okunup bir araya getirilmiştir. Araştırmanın bulguları araştırmanın amacına hizmet eden verilerin sırasına göre düzenlenmiş ve yorumlanmıştır. Gözlem sonunda öğrencilerin, uygulama konusu olan,“renk, betimsel çalışma ve müze”çalışmalarında öğrenme ve öğretim ile ilgili kazanımlardan anlama, öğrenme, sorgulama, el becerisi, zamanlama, bilgiyi duruma uyarlama açısından başarılı veya başarısız olarak değerlendirmeleri yapılarak tabloları da oluşturulmuştur. Böylece veriler anlamlı bir şekilde bir araya getirilip öğrencilerin başarı durumları simgelerle belirtilerek çeşitli bulgulara da ulaşılmıştır. Çalışmaların sonrasında araştırma bulgularından hareketle elde edilen sonuçlarda, çok alanlı sanat eğitimi ile yüz yüze işlenen derslerde anaokulu öğrencilerinin temel bilgi aktarımı esnasında çabuk sıkılıp, yorumlama kısmında ise çok istekli oldukları diğer taraftan müze konusunda yaratıcı çalışmalar ortaya koymakta ise zorlandıkları görülmüştür. İlkokul birinci kademe 3.sınıf öğrencilerine online verilen temel bilgi aktarımı, bilgiyi duruma uyarlama, sorgulama ve yorumlama açısından nispeten başarılı oldukları ve yaratıcı çalışmalar ortaya koydukları gibi sonuçlarda ortaya çıkmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise araştırma sonuçları alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the results of the application of the multi-field art education method in art activities by conducting the art education lessons face-to-face with kindergarten students and online via Zoom for primary school 3rd grade students. In the spring term of the 2020-2021 academic year, the population of the research consists of students studying in kindergarten and primary school in Gölbaşı district of Ankara. The study group of the research consisted of 14 students from the 3rd grade students of Şahin Sevin Primary School in Ankara Gölbaşı district, 9 students from Baldudak Kindergarten students in the same district, a total of 23 students. In this research, qualitative research method was adopted and a case study was created. The sample of the study was the cluster sampling method. Within the scope of the lesson taught with kindergarten students and primary school 3rd grade students, student pictures were evaluated based on expert opinions. Data were collected by observing students during the application. The data obtained from the observation documents were read and brought together. The findings of the research were arranged and interpreted according to the order of the data serving the purpose of the research. At the end of the observation, the students were evaluated as successful or unsuccessful in terms of understanding, learning, questioning, manual dexterity, timing, adapting the information to the situation, and their tables were created in the“color, descriptive study and museum”studies, which are the subject of application. Thus, the data were brought together in a meaningful way and various findings were reached by indicating the success status of the students with symbols. In the results obtained from the research findings after the studies, it was seen that the kindergarten students get bored quickly during the transfer of basic knowledge in the multi-field art education and face-to-face lessons, and they are very eager in the interpretation part, on the other hand, they have difficulty in creating creative works on the museum. It has been revealed that the primary school first grade 3rd grade students are relatively successful in transferring basic information online, adapting the information to the situation, questioning and interpreting, and they show creative works. In the last part of the research, the results of the research were discussed within the framework of the literature and suggestions were made.