Avrupa Birliği'nin ortak kimliğini yaratma çabaları ve nedenleri
The reasons and efforts for Eu common identity formation
  1. Tez No: 211537
  2. Yazar: YASEMİN OĞUZLAR TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RIZA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalısma, ortak kimlik olusturma amacına Avrupa Birligi'ni yönlendiren etkenler ile ortak kimlik olusturmanın AB bütünlesmesine saglayacagı muhtemel katkılar hakkında genel öngörülerde bulunmaktadır. Çalısma, giris ve sonuç kesimleri hariç dört bölümden olusmaktadır. lk bölümde kimligin tanımı, ne oldugu, nasıl olustugu ve bu olusum sürecinde etken olan faktörler analiz edilmektedir. kinci bölümde AB ortak kimlik yaratma çabalarının tarihsel süreç içindeki gelisimi açıklanmaya çalısılmaktadır. Üçüncü bölümde AB'nin ortak kimlik olusturmasının nedenleri üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde ise AB ortak kimlik olusturmasında karsılasılan engeller irdelenmekte ve çalısma genel degerlendirme ve sonuç ile son bulmaktadır. AB'nin hukuki temelleri, ulus devletlerin birtakım yetkilerini daha üst ortak siyasi kurumlara devrederek ortak bir siyasi irade sergilemelerine dayanmaktadır. Bu ortak iradenin temelinde bölgede sürdürülebilir barıs, istikrar ve refah yer almaktadır. Bu baglamda AB, ekonomik ve politik bütünlesmenin yanında kültürel anlamda bütünleserek ve ortak kimlik olusturarak derinlesmek istemekte ve küresel bir medeniyet projesi olma niyetini tasımaktadır. AB'nin bu amaca ulasması tarihsel süreç içinde kazandıgı deneyim ve degerleri ? dünyevi degerlerin yüceltilmesi, bireyin özgürlestirilmesi ve düsüncelerini özgürce ifade edebilmesi, hümanist bir yaklasımla digerleri ile esitlik, bireyin yönetenlerini demokratik yöntemlerle seçebilmesi ve iktisadi özgürlük gibi ? bu medeniyet projesinin temelleri olarak olusturmasına baglıdır. Ortak kimlik olusturmada AB'nin karsılasacagı engeller de büyük ölçüde bu ortak degerlerin yardımıyla asılabilecektir. Ayrıca ortak kültür olusturmanın uzun soluklu bir süreç olacagı ve genis katılıma ihtiyaç duyacagı ortadadır. Her ne kadar önemli zorlukları barındırsa da ortak kimlik olusturma AB'nin gelecekte alacagı sekli de belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study is made to investigate the factors which motivate European Union (EU) to form a common identity and also to illustrate the possible contributions of common identity formation to EU. This study consists of four chapters apart from the introduction and conclusions. In the first chapter, the definition and formation of identity, the factors which influence identity formation and where the motives of common identity formation stem from, are explained. Secondly, the efforts of EU for forming common identity in historical process are described. In the third chapter, the reasons which motivate EU to form common identity are debated. In the last chapter, the difficulties which EU met during the common identity formation are discussed and the study is completed with conclusions and a general evaluation. The legal foundation of EU is based on a common politic will, which is formed by giving the nation states? power to federal mechanism. In this context, sustainable peace, stability and welfare shape the base of common politic will of EU. Furthermore, EU wants to be an alternative global civilization project by forming common identity and deepening its unity. To reach this goal, EU should make the Enlightenment values ? exaltion of secular values, the liberalization of human being, freedom expression, equality to others with humanism approach, election of governors by democratic ways, economic liberation- which were gained in the historical process, the basis of this civilization project. The problems which EU met during the common identity formation can reach to a solution with the help of these values. In this context, it cannot be forgotten that ?identity formation? is a lasting process, which needs vast participation. Despite the fact that EU common identity formation faces with a number of difficulties, it is the basic determinator for the future of EU.