Destinasyon pazarlamasında marka imajı ve seyahat acentalarında bir araştırma
Brand image in destination marketing and a study on travel agents
- Tez No: 211536
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET HACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Dünya turizminde meydana gelen degisimler ve gelismeler tüm dünya ülkelerini yeni arayıslara ve faaliyetlere yönlendirmistir. Bu degisimlerin basında genel ve ülkesel pazarlama faaliyetlerinin yerine daha özel destinasyonlara yönelik turizm pazarlama anlayıslarının ortaya çıkması gösterilebilir. Turizm pazarlamasında yasanan degisimler, gelirleri içerisinde önemli bir yeri olan turizm sektöründen daha fazla pay alabilmek için, destinasyonları farklılıklarını ortaya koymaya zorlamaktadır. Özellikle benzer ürünleri pazarlayan destinasyonlar için ürün farklılıgını saglayacak ve onu benzersiz kılacak markalama egilimi artmaktadır. Ancak bahsedilen bu konuda basarılı olabilmek için destinasyon yönetimlerinin pazarlamaya gereken önemi vermesi gerekmektedir. Böylece destinasyon imajının, kurum kültürünün ve kimliginin turistik tüketicilere aktarılması kolaylasacaktır. Destinasyonun etkin bir biçimde pazarlanabilmesi için, destinasyon yönetiminin belirledigi hedef kitleleri etkileyecek mesajları, sadece tutundurma karması metotlarıyla degil, tüm pazarlama karması elemanlarının da içinde bulundugu ve yaratılan iletisim etkisiyle birlikte ele alınması gereken bütünlesik pazarlama iletisimini kullanarak vermesi gerekmektedir. Destinasyonun rakiplerininkinden farklı özellikleri ancak bu sekilde daha net ortaya koyulabilir ve istenilen marka yaratma çabaları basarıya ulasabilir. Bunu yaparken de markanın en önemli bileseni olan marka imajının da sürekli kontrol edilmesi ve yönetilmesi gerekmektedir. ç ve dıs hedef kitlelerin destinasyonları nasıl algıladıgı ancak bu sekilde anlasılabilir ve dinamik tutulabilir. ç hedef kitle olarak ifade edilen ve destinasyonları pazarlama görevini de üstlenen seyahat acentalarının destinasyon marka imajı algılarının belirlenmesi de bu nedenle önemli olmaktadır. iv Çalısmada, seyahat acentalarının marka imajı algılarının belirlenebilmesi için bir arastırma yapılmıstır. Arastırmada ayrıca, seyahat acenta yöneticilerinin marka imajı algılarının hangi bagımsız degiskenlere göre anlamlı farklılıklar içerip içermedigi de tespit edilmeye çalısılmıstır. Arastırmada yöntem olarak anket teknigi kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen bulgular sonucunda; seyahat acenta yöneticilerinin destinasyon marka imajı algılarında, insan ve cografi konum özellikleri, memnuniyet ve deneyim ve aktivite ve etkinlikler gibi faktörler önplana çıkmıstır. Ayrıca bazı bagımsız degiskenlere göre seyahat acenta yöneticilerinin destinasyon marka imajı algılarında farklılıklar oldugu tespit edilmistir. Çalısma üç bölümden olusmustur; Birinci bölümde, turistik destinasyon kavramı, destinasyon pazarlaması ve yönetimi genis bir literatür taraması yapılarak ortaya koyulmustur. kinci bölümde, öncelikle marka ve marka ile ilgili kavramların daha iyi anlasılabilmesi için kavramsal bir çerçeve olusturulmustur. Daha sonra hizmet markalamanın önemine dikkat çekerek, hizmetler sektörü içerisinde yer alan turizmde markalamaya deginilmistir. Birinci bölümde ortaya koyulan destinasyon pazarlaması dahilinde, destinasyon markalama konusu daha önce yapılmıs arastırmalarda ortaya koyularak açıklanmaya çalısılmıstır. Bu bölümün sonunda, destinasyonun en önemli bilesenlerinden biri olan marka imajı kavramı ele alınarak, destinasyon imajı olusumu ve tüketicilerin ve seyahat isletmelerinin destinasyon imajına yönelik yaklasımları ortaya koyulmaya çalısılmıstır. Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde ise, ilk iki bölümde ortaya konan literatürdeki bilgiler ısıgında, çalısmanın amacında belirtilen seyahat acenta yöneticilerinin destinasyon marka imajı algılarının belirlenmesine yönelik bir arastırma yapılmıstır. Arastırmadan elde edilen sonuçlar degerlendirilerek çesitli öneriler gelistirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The changes and development in the world tourism have directed all the countries to new search and activities. Among the changes can be mentioned the appearance of tourism marketing activities towards new destinations instead of general and regional marketing. The changes in tourism marketing have forced those with higher rate of income in the related sectors to create different destinations in the search of getting higher shares from the sector. There is an increasing trademarking trend for especially those marketing similar products to show that their destinations are different and unique. However, destination management should give the necessary importance to marketing process to be successful in the sector. In this way it will be easier for them to reflect a destination image, institutional culture and identity to touristic consumers. To market a destination effectively, the messages to affect the mass should be given by destination management using integrated marketing communications where there are marketing mix elements together with created communications effect, not only with promotion mix methods. The difference of the destination from that of the competitors will in this way be clear and the desired branding will be achieved. While doing this, the brand image, the most important component of the brand, should be controlled and managed continuously. The way destinations are perceived by the internal and external mass will be understood in this way and kept dynamic. The perception travel agents for destination brand image should be determined clearly because it is their duty to market destinations and they are called internal target massive. An investigation has been carried out in the study to determine the brand image perception of travel agents. Another point investigated in the study is to which independent variables the perception of the executives of travel agents for brand image has meaningful differences and whether it has meaningful differences. Questionnaires have been used in the study as a technique. In the light of the findings, the points found out about the perception of the executives of travel agents for destination brand image are human and geographical position characteristics, satisfaction and experience, activity and facitilities as factors. Some variables have been found out for differences in executives? perception about destination brand image. vi The study consists of three chapters. A wide literature has been put fot the concept touristic destination, destination marketing and management in the first chapter. A conceptual frame has been formed in the second chapter to understand ?brand? and the related concepts. Considering the importance of service branding in service industry, the branding in tourism has been discussed. Destination marketing has been discussed/explained later together with the discussion given in the first chapter about the studies made before. At the end of this chapter brand image has been given at dimensions like an important component of destinations, and formation of the image and approaches of consumers and travel agents about destination image. In the third and last chapter an investigation has been made to determine the perception of travel agents executives for destination image in the light of the literature given and discussed in the previous chapters, which is the main objective of the study. The findings of the investigation have been evaluated and various proposals have been developed.