1980 sonrası Türk yazılı basınının etik açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish publishing press on ethical perspective side after 1980's
- Tez No: 211546
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
12 Eylül 1980 ihtilali Türkiye'de pek çok kurumu etkiledigi gibi basın ve basının ekonomik yapısının da degismesine yol açmıstır. Bugün Türk medyasında yasanan etik dısı yaklasımların ip uçlarını o günlerde aramak yanlıs bir yaklasım olmayacaktır. Askeri hükümetlerle o dönemin devamı niteligini sürdüren hükümetler döneminde, basına siyasi haberlerle ilgili olarak yapılan baskı ve yönlendirmeler bu sonucun ortaya çıkmasında çok önemli bir etken olmustur. 1990'lı yılları Türk basınının ?medyalasma? yılları olarak da adlandırmak mümkündür. Bunun sebebi ise, artık gazetelerin yanında onlarla birlikte hareket eden ve aynı kurulus çatısında bulunan radyo, televizyon ve internet servis saglayıcıları ile dagıtım sirketlerinin yer almaya baslayarak basın kuruluslarının tekellesmesidir. Tekellesen bu basın kurulusları, sermaye sahiplerinin ekonomik-politik çıkarları dogrultusunda yayın yaparak etik kuralları hiçe sayılmıslardır. Bugün Türkiye'de medyanın geldigi nokta ise, eskiyi aratacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In September 1980, military intervention had taken place and that event affected and changed not only many social institutions but also the media and its structure in Turkey. It?s obvious that many of clues about non-ethicial approach of today?s media in Turkey can be found on those days. After 1980, same as it was in militarial management period, great pressure was made on the pres by governments, especially on political news and comments. Because of the neo-liberal Friedmanist social and economical policies beginning from the early ?80s the media, especially the press differed from its ?social responsibility concept?. Beginning from 1994, some wellknown and distinguished newspapers have established their own radio and television stations and internet service providers. That caused horizontal monopolisation in media sector in Turkey and these monopolized media co-operations disregarded the ethicial rules by broadcasting according to the economical and political benefits of the capital holders Nowadays, despite, high technological development in Turkish media sector, it is not in a better situation than the past from the point of view of ethical, personnel rights, quality of news and magazinations