İslam öncesi Türk sanatında bazı hayvansal ve bitkisel kültür ögeleri
Some animal and vegetable culture elements on Turkish art before Islam
- Tez No: 211551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Religion, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
slam öncesi Türk sanatında bazı hayvansal ve bitkisel kültür ögeleri adlı çalısma yaptık. slam öncesi Türk sanatında hayvansal figürler ön plana çıkmaktadır. Çünkü toplumda hayvanlar önemli bir yer arz ediyordu. Mitolojilerinde, inançlarında hayvanlar kurtarıcı, yol gösterici olarak görülüyordu. Tezimiz iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde slam öncesi Türklerin (Hunlar, Göktürkler ve Uygurlar) siyasi tarihleri ve dinsel inançları hakkında bilgi verilmistir (Samanizm, Budizm, Maniheizm). kinci bölümde yani tezin esas kısmında 10 adet hayvansal figür ve 2 adet bitkisel motifle birlikte Rumi figürü ele alınmıstır. Bu motif ve figürler tek tek ele alınıp, Hun, Göktürk ve Uygur mitolojilerinde, dinsel inançlarında ve günlük hayatlarında ne anlama geldigi ve neyi ifade ettikleri belirtilmistir. Ayrıca kültürler arası etkilesim de göz önünde bulundurularak Orta Asya cografyasında Türkler'e komsu olan Çinlilerin kültürü ve sanatları hakkında da bilgiler verilmistir. Tezin son bölümünde ise çalısmamızı görsel malzeme ile desteklemek için fotograf ve çizimlerden yararlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The work called tne members of some animals and vegetables cultures was done at the Turkish Art before Islam. Animal figures come to the fore at the Turkish Art before Islam. Because, animals were presenting an important place in society life. In their Mythologies, beliefs animals were showed as savior and leader. The thesis consists of two chapters. In first chapter, political histories and religious belief (Shamanism, Buddhism, Manichaeism) was given about knowledge of Turks before Islam (Huns, Kokturks and Uighurs.) In second chapter, at the base part, ten animals figures and two vegetables motifs, in addition to this Rumi figure was dealed with. This motif and these figures were indicated dealing with one by one what it means and what it expresses in Huns, Kokturks and Uighurs their mythologies, religious beliefs and daily lifes. Also the knowledge was given about cultures and arts of Chinese who being neighbour of Turks in Middle Asia geography by being considered intercultures interaction. In the last chapter of the thesis, photos and drawing were benefited from top rop up visual materials.