Kimyasal tepkimelerde enerji konusu ile ilgili bilgisayar destekli öğretim materyali geliştirme
Developing a computer assisted education material related to thermochemistry
  1. Tez No: 211575
  2. Yazar: BARIŞ DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalısmada Anlamlı Ögrenme kuramına dayalı Bilgisayar Destekli Ögretim(BDÖ) materyali gelistirildi ve bunun ögrenci basarısına etkisi, ögrencilerin bilgisayara ve kimya dersine karsı tutumları arastırıldı. Arastırmaya zmir Buca Lisesi 10. sınıf fen grubu ögrencileri katıldı. Bu arastırmaya katılan 56 ögrenci homojen kontrol grubu(KG) ve deney grubu(DG) olmak üzere iki gruba ayrıldı. DG'ye BDÖ ile ögretim yapılırken, KG'na geleneksel ögretim(GÖ) uygulandı. BDÖ materyalinin basarıya katkısını arastırmak için geçerlilik ve güvenilirligi daha önceden belirlenmis Bilimsel Basarı Testi(BBT), Kimya Tutum Ölçegi(KTÖ) ve Bilgisayar Tutum Ölçegi(BTÖ) her iki gruba da öntest ve sontest olarak uygulandı. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edildi. Elde edilen sonuçlar BDÖ'nün GÖ'ye göre daha yararlı oldugunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the method computer assisted educatıon (CAE) material based on Meaningfull Learning Method was developed and its effectiveness on the students? success and their attitudes toward computer and chemistry lesson was researched . The research was made with 10th class science students at Buca High School in Izmir. 56 students attending this research were divided into homogeneous two groups; experimental group (EG) and control group (CG).While the material was applied to EG by CAE, traditional education(TE) method was applied to CG. Scientific Success Test (SST), Chemistry Attitude Scale(ChAS) and Computer Attitude Scale(CAS) of which validity and reliability calculated before were applied to the both EG and CG, as pre-test and post-test, in order to evaluate the contribution of the material. The data obtained from tests were analyzed by using SPSS program.The results of analysis indicated that CAE method was more beneficial than TE.