Türkiye ve Azerbaycan ortaöğretim kimya müfredat programlarının karşılaştırılması
The comparison of the secondary class chemistry curriculums of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 211574
  2. Yazar: HAYRETTİN ASLANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye ve Azerbaycan Ortaögretim Kimya Müfredat Programlarının Karsılastırılması? adlı çalısmada Türkiye ve Azerbaycan Ortaögretim Kimya Müfredat Programları, hedef, içerik, ögretim materyali, ögrenim süreleri ve degerlendirme biçimleri açısından karsılastırılmıstır. Bu baglamda ülkelerin ilkögretim ve ortaögretim kademeleri ve üniversiteye giris sistemleri hakkında bilgiler verilmistir. Arastırma kapsamına olgusal nitelikteki veriler alınmıstır. Bu veriler basılı kaynakların incelenmesi ve internet taraması yapılarak elde edilmistir. Türkiye ve Azerbaycan Ortaögretim Kimya Müfredat Programları'nın karsılastırılmasından elde edilen bulgular alt problemlere göre yorumlanmıstır. Arastırmanın sonuçlarına göre; Azerbaycan Ortaögretim Kimya Müfredat Programları ile Türkiye Ortaögretim Kimya Müfredat Programları'nın hedefleri arasında benzerlikler ve farklılıklar görülmektedir. Azerbaycan Ortaögretim Kimya Müfredat Programları'nda, Azerbaycan' da kimya biliminin ve sanayisinin gelismesine katkıları olan ünlü kimyacıların hayatlarının ögretilmesi önemlidir. Türk Egitim Sistemi'nde, ?Fen Bilgisi ve Teknoloji? dersini okutan ögretmenin brans ögretmeni olmaması hem ögretmen hem de ögrenciler için bir takım zorluklar olusturmaktadır. 7. ve 8. sınıflarda kimyaya ayrılan süre kısadır. Oysa Azerbaycan Egitim Sistemi'nde, okulların basladıgı ilk 2 hafta alt sınıflarda okutulmus önemli konuların, 11.sınıfta ise 8., 9. ve 10. sınıfta okutulan önemli konuların tekrarı yapılmaktadır. Her iki egitim sisteminde de kimya ile ilgili ögretim materyallerinin benzer oldugu bulgulanmıstır. Türk Egitim Sistemi'nde bir günde yazılı ve uygulamalı sınav sayısının 2-3 olması ögrencilerin basarısını etkilemektedir. Her iki ülkede de ögrenci basarısı 5'li not düzeni ile degerlendirilirken Türk Egitim Sistemi'nde 2'nin geçer not, Azerbaycan Egitim Sistemi'nde ise 2'nin geçmez not oldugu saptanmıstır. Bu durum ögrenci basarı düzeyleri arasındaki farkın yeterince ayırt edilmesini önlemektedir. Türk Egitim Sistemi'nde 7.ve 8. sınıflarda toplam 21 saat kimya okutulmaktadır. Azerbaycan Egitim Sistemi'nde 8.sınıfta kimya derslerine ayrılan süre 102 saattir ( seçmeli derslerle birlikte toplam 136 saattir ). Azerbaycan Egitim Sistemi'nde de ?Fen Bilimleri Alanı?nda okutulan toplam kimya derslerinin Türk Egitim Sistemi'nde ?Fen Bilimleri Alanı?nda okutulan toplam kimya derslerinden 63 saat fazla oldugu görülmüstür. Sonuç olarak Azerbaycan Egitim Sistemi'nde özellikle bagımsızlık öncesi Sovyet Rusya program hedeflerinin hala etkili oldugu anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The investigation on topic ?The Comparison of the Secondary Class Chemistry Curriculums of Turkey and Azerbaijan? informs countries? primary education and secondary education grades and entering systems to university. In this point of view, the taught chemistry themes were outlined in the ways of targets, contents, teaching materials, education periods and evaluation. The positivistic qualities of data are taken to the comprehensive of investigation. These data were obtained by searchings in the internet and by the passing through the printed sources. The chemistry curriculum was commented according to the higher enumerated problems. According to the investigation results; There are similarities and differences between targets of Secondary Class of Chemistry curriculum of Azerbaijan which is important to educate the chemists lives that have contributed to chemistry science and developing industry. In Turkish Education System ?Science and Technology? teachers? not being a branch teacher creates difficulties for both teacher and student. Given time on chemistry lessons in the 7 and 8 classes is very short that it causes another problem. In Azerbaijan Education System after the summer holidays,first two weeks at the school are spent with repetition at the most important themes that are educated in lower classes. In both education systems it is founded that there are similarities on educated materials related to chemistry. In Turkish Education System,the number of exams are applied in one day in a class sometimes becomes 2 or 3 which effect the success of the student. In both countries,student?s success is appreciated with 5 mark order,however it is set that in Turkish Education System mark 2 is on pass,but in Azerbaijan Education System mark 2 is not on pass.This situation presents that the levels among studens are not sufficiently distinguishable. In Turkish Education System 7 and 8 classes are taught 21 hour of chemistry totally.n Azerbaijan Education System in 8 class given time to chemistry is 102 hour ( with elective lessons it is 136 hour total ). Also,it is founded that in Azerbaijan Education System in ?Fen Bilgileri Alanı? taught chemistry lessons excess 63 hours more than in Turkish Education System in ?Fen Bilgileri Alanı?. As a result, it is understood that in Azerbaijan Education System especially the independence of the Soviet Russia target programs are stil effective.