8.Sınıf Matematik Öğretiminde Öğrencilerin İşitsel, Görsel ve Kinestetik Düzeylerinin Belirlenmesi ve Matematik Öğretimindeki Önemi Üzerine Bir Araştırma
A Research About The Importance Of Determining 8th Math Students' Visual ,Auditory, ,Kinestetic Levels and Its Importance to Maths Education
- Tez No: 211581
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENK KEŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Gerçek dünya ile düsünsel dünyamız arasında en dogrudan baglantıyı, isitme, görme, dokunma, koklama ve tatma gibi temel duyularımızla kurarız. Farklı özellikte olan ögrencilerin farklı egitim ihtiyaçları vardır. Ögrenenlerin egitim ihtiyaçlarının bilinmesi ve onu karsılayabilecek bir ögretim planının yapılması ögretimin etkinligini artırır.( Ülgen, 1995:5).Eger bireylerin stillerinin ne oldugu belirlenirse, bu bireylerin nasıl ögrenebilecegi ve nasıl bir ögretim tasarımı uygulanabilecegi de daha kolay bir biçimde kestirilebilir. Böylece ögretici öncelikle kendisi sonra da ögreneni için buna uygun ortamlar olusturabilir ( Babadogan, 2000). Bu arastırmanın amacı, ilkögretim 8. sınıfta ögrencilerinin görsel, isitsel, kinestetik durumlarının, matematige karsı tutumlarının ve kaygılarının basarıyla iliskisini incelemektir. Arastırmada tarama modeli kullanılmıstır. Arastırma 2006 ? 2007 egitim ögretim yılının mart ? nisan ayında, zmir linin Bergama, Çigli, Gaziemir, Karaburun, Kemalpasa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Seferihisar, Tire, Urla ilçelerinden seçilen farklı soysa-ekonomik düzeyde 13 ilkögretim kurumunun 8. sınıfında ögrenim gören 394 ögrenci üzerinde yapılmıstır. Arastırmada nicel ve nitel arastırma yaklasımları benimsenmistir. Arastırma verileri, Matematik Basarı Testi, Matematige Karsı Tutum Ölçegi, Matematige Yönelik Kaygı Ölçegi ve Temsil Sistemleri Tespit Testi ile toplanmıstır. Ayrıca yarı yapılandırılmıs mülakat formu kullanılarak ögrencilerin temsil sistemlerine ait veriler toplanmıstır. Arastırmanın nicel verilerin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, t-Testi, varyans analizi kullanılmıstır. Arastırmanın sonucunda matematik tutumları ile cinsiyet, matematik kaygısı ile temsil sistemleri, okulların sosyo-kültürel yapıları ile matematik basarısı, okulların sosyo-kültürel yapıları ile matematik tutumları arasında ve sosyo-kültürel yapıları ile matematik kaygısı arasında anlamlı bir fark bulunurken, matematik basarısı ile cinsiyet, matematik kaygısı ile cinsiyet, temsil sistemleri ile cinsiyet, temsil sistemleri ile basarı, matematik basarıları ile temsil sistemleri, matematik tutumları ile temsil sistemleri, matematik basarı puanı ile matematik kaygısı, matematik tutumu ile matematik basarısı ve matematik tutumu ile matematik kaygısı arasında bir fark bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
We make the most direct connection between real world and world of imagination by means of our senses like hearing, seeing, touching, smelling and tasting. Knowing different needs of different students and providing a schedule according to these needs increase effectiveness of the teaching(Ülgen, 1995:5). If we can determine people?s styles we can estimate how these people learn better and what kind of teaching model is applicable for them. So the instructor can create a suitable environment for himself and his student(Babadogan,2000). Aim of this research is to examine the correlation between success and Primary school 8.class students? visual, auditory, kinestetic situations, their attitude towards maths, their level of anxiety. In this research cross-hatching model was used. The research was done in Bergama, Çigli, Gaziemir, Karaburun, Kemalpasa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Seferihisar, Tire, Urla in zmir in 2006-2007 Educational Year. 394 students in 8 th class were chosen from 13 different Primary Schools, from different social level. Quantitative and qualitative research approaches were used in this research. Data of the research was collected by means of Maths Success Test, Scale of Attitute Towards Maths, Scale of Anxiety About Maths, Determining Representation System Tests. Besides, semi-constructed interview forms were used to collect data about students? representation system. In analysis of quantitative data about research, arithmetic average, standard deviation, variance analysis, t-test were used. At the end of this research, major differences between attitute towards maths with sex, anxiety about maths with representation system, the social cultural ii structure of the schools with the maths success, the social cultural structure of the schools with maths attitude and anxiety were found. However, there are no differences observed between maths success with sex and anxiety, representation systems with sex and success, maths success with representation systems, maths attitude with representation systems,maths success result with maths anxiety,maths attitude with maths success and maths anxiety.