İlköğretimdeki üstün yetenekli öğrencilere uygulanan öğretim yöntemlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the methods applied on gifted students in elemetary school
- Tez No: 211580
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Yasamın anahtarı olan bir bilim dalının da yasam gibi canlı olması kaçınılmazdır; dogası degismese de gelisen, büyüyen bir yapısı vardır. Bu sebepledir ki geçmisten günümüze ve gelecege dogru artan bir ivme ile Matematik Ögretme ve Ögrenme Yolları gelismekte ve degismektedir. Ancak ögrenciler matematikten korkmakta, matematik dersini sevmemekte ve bu dersten basarısız olmaktadırlar. Matematik dersinin ögrenci tarafından sevilmesi ve basarılı olabilmeleri için konuya ve ögrenci seviyesine uygun çesitli yöntem ve teknikler uygulamalıdır. BLSEM modelinde, üstün yetenekli ögrenciler merkeze okullarının dısında kalan saatlerde devam ederek gereksinim duydukları özel egitimi almaktadırlar. Merkezde Dil Sanatları, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Resim, Müzik ana birimleri ile Yabancı Dil ve Bilgisayar destek birimleri üstün yetenekli ögrencilere destek vermektedir. Merkeze ögrenciler üç alandan kabul edilmektedir: Genel Zihinsel Yetenek(GZY), Resim ve Müzik. Bu arastırmanın amacı ?Üstün Yetenekli Ögrencilerin Matematik Ögretim Yöntemlerinin Gözlenerek; Bu Ögrencilerin Matematik Egitiminde Kullanılabilecek Ögretim Yöntemlerinin Tespit Edilmesidir .? Arastırma, zmir ilindeki egitim kurumlarına ve aynı zamanda Bilim Sanat Merkezi'ne devam eden üstün yetenekli ögrencilerin matematik ögrenme yöntemlerine yönelik tutumlarında degisim olup olmadıgının alan, cinsiyet, yas, sınıf, etkinlik uygulama süresi, önceden konunun bilinmesi ve ögrenme yönteminin farklılıgı ile ilgili özelliklerin etkisi de göz önünde bulundurularak hazırlanmıstır. Bu amaç dogrultusunda toplam 50 Bilim ve Sanat Merkezi ögrencisine uygulanan etkinlikler 28.12.2004 ? 17.03.2005 tarihleri arasındaki 12 hafta boyunca haftada 27'ser saatten 324 saat süreyle gözlemlenmistir. Ayrıca 21 maddelik ?Matematik Tutum Ölçegi? olusturularak bu ölçege kisisel bilgi formu da ilave edilmistir. Elde edilen veriler incelendiginde sonuç olarak, üstün yetenekli ögrencilerin matematik ögrenme yöntemlerinin seçilmesinde matematik ögrenme yöntemlerine yönelik olumlu tutumlarına; alanlarının, cinsiyetlerinin, yaslarının ve sınıf seviyelerinin anlamlı ölçüde etkisi olmadıgı; ancak uygulanacak etkinliklerle ilgili önceden aldıkları egitimin, etkinligin uygulama süresinin ve uygulanan yöntemin anlamlı ölçüde etkisi oldugu tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
The science branch, which is the key of life, is breathing like life. Because of this, from the past to today and the future, Mathematics learning and learning methods are growing. But students fear from the mathematics, don?t like it and become failure. For the students liking mathematics and became successful topics must be student oriented. The high talented students attend the Science and Art Center (SAC)?s in their spare time that is outside of their school times. SAC? provide them the special education they require. In SAC? Language Arts, Mathematics, Natural and Applied Sciences, Social Sciences, Art, Music main sciences, Foreign Languages and Computer support units are servicing the high talented students. The students are accepted to be educated in SAC? from three main subjects: General Mental Ability (GMA), Art and Music. This research study is prepared for analyzing the changes in the attitude of high talented students that attend the Science and Art Center in zmir and other education institutes in zmir towards mathematics. Whether the study area, sexuality or ages of these students have influence on their attitude towards mathematics is also analyzed. The main aim of this research study is understand of whether there is an effect of SAC? on high talented students towards mathematics or not. By this purpose a ?Mathematic Attitude Scale? that includes a personal information form is constructed. By analyzing the results of this research study, it is shown that there is an effect of SAC? on the attitude of high talented students towards mathematics and this effect is independent of sexuality and study areas whereas age is an important factor of this effect.