8. sınıf geometrik cisimler konusunun öğretiminde zihin haritalama tekniğinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of using mind mapping technique on the academic success of students in teaching geometric objects at 8th grades
  1. Tez No: 828003
  2. Yazar: KADİR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GABIL ADILOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, 8. sınıf geometrik cisimler konusunun öğretiminde zihin haritalama tekniğinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmada, zihin haritalama tekniğinin kullanılmasının öğrencilerin geometri başarılarına ve matematik dersine yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Çalışmada kontrol gruplu ön-test son-test desenli deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma, Antalya ili ortaokullarından seçilmiş bir okulun 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerle yürütülmüştür. Öğrencilerin 7. sınıf yılsonu matematik başarı puanları dikkate alınarak birbirine benzer ve eşit sayıda iki grup (deney grubu ve kontrol grubu) elde edilmiştir. Uygulamaya geçilmeden önce öğrencilerin geometrik cisimler konusundaki bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik eş zamanlı olarak ön-test uygulanmıştır. Bunun yanında öğrencilerle yürütülen anket çalışması ile öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarını belirlemek üzere“Matematik Tutum Ölçeği”kullanılarak ön-test gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, deney grubunda araştırmacı tarafından 5 hafta boyunca zihin haritalarının nasıl kullanılacağına dair bilgiler verilip örnek uygulamalar yapılmıştır. Uygulamanın sonunda yine eş zamanlı olarak öğrencilerin geometrik cisimler konusundaki bilgi düzeylerini ve matematik dersine yönelik tutumlarını ölçen son-test uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumu ve geometrik cisimler başarı düzeyleri incelenmiştir. Yapılan tanımlayıcı istatistiksel analiz sonucunda öğrencilerin matematiğe yönelik pozitif tutumlarının hem ön-testte hem de son-testte orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, öğrencilerin geometrik cisimler konusundaki başarılarının ise hem ön-testte hem de son-testte düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışmada daha sonra zihin haritalama tekniğinin geometri başarısına etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen ANCOVA analizi sonucunda, öğrencilerin geometri başarısı ön-testinden aldıkları puanlar kontrol edildiğinde, zihin haritalama tekniğinin geometri başarısı son-testine anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle, geometrik cisimler konusunun öğretiminde zihin haritalama tekniği uygulanan deney grubunun başarı düzeyleri ile geleneksel öğretim tekniklerinin uygulandığı kontrol grubunun başarı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Çalışmada son olarak zihin haritalama tekniğinin matematik dersine yönelik tutuma etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen ANCOVA analizi sonucunda, öğrencilerin matematik tutumu ön-testinden aldıkları puanlar kontrol edildiğinde, zihin haritalama tekniğinin matematik tutumu son-testine anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle, geometrik cisimler konusunun öğretiminde zihin haritalama tekniği kullanılan deney grubunun matematik dersine yönelik tutumu ile geleneksel öğretim tekniklerinin uygulandığı kontrol grubunun matematik dersine yönelik tutumu arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of using the mind mapping technique on the academic success of students in the teaching geometric objects at 8th grades. In this regard, the study investigated the impact of using mind mapping technique on students' geometry achievement and their attitudes towards mathematics. The research utilized a controlled pre-test post-test experimental design. The study was conducted with students in the 8th grades of a selected school in Antalya. Considering the students' 7th grade end-of-year mathematics achievement scores, two groups (experimental group and control group) that were similar and equal in number were obtained. Prior to the application, a pre-test was administered to measure the students' level of knowledge on geometric objects. Additionally, a pre-test using the“Mathematics Attitude Scale”was conducted through a questionnaire to determine the students' attitudes towards mathematics. Subsequently, in the experimental group, the researcher gave information on how to use mind maps and sample applications were made for 5 weeks. At the end of the application, a post-test was administered simultaneously to measure the students' level of knowledge on geometric objects and their attitudes towards mathematics. The collected data were analyzed using SPSS software. In the scope of the study, students' attitudes towards mathematics and their achievement levels of geometric objects were examined. Descriptive statistical analysis revealed that students' positive attitudes towards mathematics were at a moderate level both in the pre-test and post-test. Furthermore, students' achievements in geometric objects was found to be at a low level in both the pre-test and post-test. The study then proceeded to examine the effect of mind mapping technique on geometry achievement. The ANCOVA analysis conducted in this context revealed that when students' geometry achievement scores from the pre-test were controlled, mind mapping technique did not have a significant effect on geometry achievement in the post-test. In other words, no significant difference was found between the achievement levels of the experimental group, where mind mapping technique was applied in teaching geometric objects, and the control group, where traditional teaching techniques were applied. Finally, the study investigated the effect of mind mapping technique on attitudes towards mathematics. The ANCOVA analysis conducted in this context revealed that when students' mathematics attitude scores from the pre-test were controlled, mind mapping technique did not have a significant effect on attitudes towards mathematics in the post-test. In other words, no significant difference was found between the attitudes towards mathematics of the experimental group, where mind mapping technique was used in teaching geometric objects, and the control group, where traditional teaching techniques were applied.