Problem çözme stratejileri öğretiminin fizik başarısı, tutumu, özyeterliği üzerindeki etkileri ve strateji kullanımı
The effects of problem solving strategies teaching on the physics achievement, attitude, self-efficacy, and the strategy usage
  1. Tez No: 211587
  2. Yazar: SERAP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu araştırmada problem çözme stratejileri öğretiminin öğrencilerin fizik dersindeki başarıları, tutumları, özyeterlikleri, strateji kullanımları, problem çözme performansları üzerindeki etkileri ve öğrencilerin başarı düzeyi ile fizik özyeterlikleri ve strateji kullanımları arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada yarı deneme modellerinden biri olan eşitlenmemiş kontrol gruplu öntestsontest araştırma modeli kullanılmış ve araştırma 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Genel Fizik I dersi alan üniversite ikinci sınıf öğrencilerinin oluşturduğu (n=77) iki grup üzerinde yürütülmüştür. Strateji grubuna ANAPUK+KD (Problemi Anlama, Problemi Nitel Analiz Etme, Problemin Çözüm Planı, Çözüm Planını Uygulama, Kontrol Etme+ Kendini Değerlendirme) problem çözme stratejisi öğretimi uygulanmış; kontrol grubunda ise strateji öğretimi yapılmamıştır. Araştırmanın verileri Fizik Başarı Testi, Fizik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Fizik Özyeterlik Ölçeği, Fizikte Kullanılan Problem Çözme Stratejileri Ölçeği ve Klasik Fizik Sınavı kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, KR-20, Korelasyon Analizi, t testi, Varyans Analizi ve Scheffé Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, problem çözme stratejileri öğretiminin fizik başarısı, fiziğe yönelik tutum, fizik özyeterliği ve fizik problem çözme performansları üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Strateji öğretiminin öğrencilerin strateji kullanımları üzerinde bazı boyutlarda önemli etkiler oluşturduğu; öğrencilerin başarı düzeylerine göre özyeterliklerinin anlamlı ölçüde farklılaştığı; ayrıca başarı düzeyleri ile bazı boyutlarda strateji kullanımlarının anlamlı ilişkiler gösterdiği saptanmış; elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was intended to determine the effects of the problem solving strategies teaching on the students? successes in physics course, attitudes, self-efficacies, strategy usages, and problem solving performances; and the correlation among the students? success levels, and self-efficacies in physics, and strategy usages. In the research, pre-test and post-test research model with unbalanced control group which is one of the semi-experimental models was used, and the research was carried out on two groups consisting of second grade students (n=77) at graduate level who took General Physics I course at 2006-2007 academic year. In strategy group, (Understanding the Problem, Qualitative Analysing of the Problem, Solution Plan for the Problem, Applying the Solution Plan, Controlling + Self Evaluation) UQAPAC+SE problem solving strategy teaching was applied, whereas in the control group, no strategy teaching was applied. The data of the research was collected by using Physics Achievement Test, Attitude Scale Towards Physics Course, Self-Efficacy Scale in Physics, Physics Problem Solving Strategies Scale, and Classical Physics Test. At the analysis of the data obtained from the research, Arithmetic Average, Standard Deviation, KR-20, Correlation Analysis, t-test, Variance Analysis, and Scheffé test had been used. Findings obtained at the end of the research show that the problem solving strategies teaching had positive effects on the physics achievement, attitude towards physics, self-efficacy in physics, and physics problem solving performances. It was determined that the strategy teaching had important effects on the strategy usages of the students in certain dimensions, the self-efficacies of the students had significantly PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com ii differentiated according to their success levels, and also there were meaningful correlations between the students? success levels and their strategy usages in certain dimensions; and suggestions in the directions of the obtained results were given.