The effects of a professional development program on physics teachers' classroom practices
Bir mesleki gelişim programının fizik öğretmenlerinin sınıf uygulamaları üzerine etkisi
- Tez No: 442253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu çalışmanın amacı bir mesleki gelişim (MG) programının fizik öğretmenlerinin sınıf içi uygulamaları üzerine etkisini incelemektir. Öğretmenlerin uygulamalarındaki değişim dört boyutta; içerik/beceri/kavram yanılgısı, öğretim stratejisi, material/teknoloji ve değerlendirme bakımından incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, durum çalışması ile eylem araştırması birleştirilmiştir. Veriler Ankara'da yedi katılımcı öğretmen (6 kadın, 1 erkek) ve bu öğretmenlerin 9. sınıf öğrencilerinden toplanmıştır. Araştırma, 2012-2013 akademik yılında, uzun dönemli MG uygulaması boyunca yapılmıştır. Çalışma esnasında öğretim programı güncellendiği için fizik öğretmenlerinin sınıf içi uygulamaları 2012 yılında Fiziğin Doğası (FD), 2013 yılında ise Fizik Bilimine Giriş (FBG) ünitelerindeki ortak konularda değerlendirilmiştir. Çalışma için ölçme araçları olarak; Hazırlanacak olan“Fiziğin Doğası”Konulu Eğitime Yönelik Öğretmen Görüş Anketi (FDÖGA), Gözlem Formu (GF), Ders Değerlendirme Öğrenci Görüşme Formu (DÖGF), Dökümanlar, Mesleki Gelişim Eğitiminde Yapılacaklarla İlgili Uzman Görüşü (MGUG), Mesleki Gelişim Eğitiminde Yapılanlarla İlgili Öğretmen Görüşü (MGÖG) ve Mesleki Gelişim Eğitiminin Değerlendirilmesi ile İlgili Öğretmen Görüşme Formu (MGÖGF) geliştirilmiştir. MG modeli: Analiz Etme, Planlama, Uygulama ve Değerlendirme olarak dört ana bölümden oluşmaktadır. 12 MG özelliği, yeni geliştirilen modele dahil edilmiştir. MG programının süreci beş aşamada açıklanmaktadır: I. Çalıştay öncesi, I. Çalıştay sırasında, I. Çalıştay ve II. Çalıştay arasında, II. Çalıştay sırasında ve II. Çalıştay sonrası. Her bir boyutun altında tematik kodlama yapılmıştır. Veriler frekans analizi kullanılarak değerlendirilmiş ve tablolarla sunulmuştur. Her bir boyutta MG programının etkisi öğretmenin programa katılım oranı seviyesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu oran her bir öğretmen için yüz yüze ve yüz yüze olmayan etkileşim zamanları göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır. Sonuçlar, MG programının öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarına olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin her bir boyutta MG programına katılımları ne kadar fazlaysa, ders uygulamalarındaki olumlu değişim de o kadar fazla olmuştur. Bütün öğretmenler MG programından sonra ortak konuları verme bakımından olumlu değişim göstermişlerdir. Beceri açısından bakıldığında; Fizik-Teknoloji-Toplum-Çevre (FTTÇ), Bilişim ve İletişim Becerileri (BİB) ve Problem Çözme Becerileri (PÇB) kazanımlarında olumlu gelişim görülmüştür. MG programından sonra kavram yanılgıları giderilmiş, uyarılara derslerde daha fazla dikkat çekilmiştir. Sonuçlar öğretim stratejileri, materyaller/teknolojiler ve farklı amaçlar için kullanılan değerlendirme teknikleri bakımından incelendiğinde ise, bu boyutlarda kullanım sayısı, çeşitlilik ve kullanım kalitesinde bir artma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effects of a professional development (PD) program on in-service physics teachers' classroom practices. Changes in teachers' practices were investigated in terms of four dimensions: content/skill/ misconception, teaching strategy, material/technology, and assessment. Qualitative research methodology was used in the study, and a case study was combined with action research. Data were collected from seven participating teachers (1 male, 6 female) and their 9th grade students in Ankara. The study was conducted in 2012-2013 academic year during the long term PD treatment. Since the physics curriculum was updated in 2013, in-service physics teachers' classroom practices were assessed on the common topics of the two units: Nature of Physics Unit (NOP) in 2012 and Introduction to Science of Physics (ISOP) in 2013. Teacher survey on the NOP unit PD program (TSNOP), observation form (OF), student group interview protocol (SGIP), documents, treatment fidelity expert opinion form (TFEOF), treatment verification opinion form (TVOF), and professional development program evaluation interview protocol (PDEIP) were developed as measuring instruments for the study. The PD model framework has four main components; analysis, planning, implementation and evaluation. Twelve PD characteristics were integrated in the new PD model framework. The process of the PD program was explained in the following five phases: Before Workshop I, during Workshop I, between Workshop I and Workshop II, During Workshop II, and after workshop II. Thematic coding was utilized under each dimension. The data were evaluated by using frequency analysis and displayed by tables. The impact of the PD program in each dimension was associated with the level of teacher participation rate in the PD program. This rate was calculated considering the total time of face to face and non face to face interactions for each teacher. The results yielded that, the PD program had positive effects on teachers' classroom practices. The more participation to the PD program in each dimension the more positive change was observed in lesson applications of the teachers. All teachers positively changed due to delivery of the common topics after the PD program. A positive development was seen in the Physics-Technology-Society-Environment (PTSE), Information and Communication Skills (ICS), and Problem Solving Skills (PSS) objectives. Misconceptions were eliminated and cautions were paid more attention in the lessons after the PD program. When the results were examined in terms of the use of teaching strategies materials/technologies, and assessment techniques for different purposes, it was seen that there was an increase in number, variety, and quality usage in these dimensions.