İlöğretim 8. sınıf öğrencilerinin zorunlu ikinci yabancı dil dersine karşı tutumları
  1. Tez No: 211586
  2. Yazar: DEVRİM RÜYA ÖVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SEMERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemizde ortaögretim kurumlarında zorunlu ikinci yabancı dil dersi Milli Egitim Bakanlıgı'nın 21/06/2004 tarih ve 5483 sayılı yasası ile bazı okullarda uygulamaya konulmustur. Bu okullar: Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Süper Liseler, Yabancı Dil Agırlıklı Liseler ve bazı pilot okullardır. Ögrencilerin zorunlu ikinci yabancı dil dersi konusunda bilinçli olmadıkları düsünülmektedir. Zorunlu ikinci yabancı dil dersi Almanca üzerinde yogunlasmıstır. Fransız dilinin uygulamaya konulması gerekmektedir. Bu yönde çalısmalar yapılması, ikinci yabancı dil dersinde çok dilli uygulamaya geçilmesi gerekliligi düsünülmektedir. Arastırmada söz konusu sorun hakkında önerilerde bulunulmustur. Zorunlu ikinci yabancı dil dersinin uygulanması, bu uygulamada Almanca ve Fransızca derslerinin bir arada ögretimde yer alması ve ögrencilerin tercihlerine sunulması gerektigi tartısılmıstır. Zorunlu ikinci yabancı dil dersinde ögrencilerin motivasyonunu artırabilecek yöntem ve teknikler arastırılmıstır. Bu uygulamada okul idarecilerinin, ögretmenlerin, ögrencilerin ve velilerin bilinçlenmesi gerektigi açıklanmıstır. AB uyum yasalarından Socrates Genel Egitim Programları ve bu programın içeriginde Lingua Dil Uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmistir. AB ülkelerinde kullanılan dil oranları ve dil sıralamaları istatistiksel olarak gösterilmistir. Ülkemizde Fransızca ve Almanca dillerinin ögretimdeki yeri tarihsel olarak istatistikler ısıgında incelenmistir. Yabancı dil egitiminde kullanılan yöntem ve teknikler tarihsel gelisimine göre incelenmis ve yeni yöntem ve teknikler arastırılmıstır. Yabancı dil ögretiminde yasanan sorunlar ve çözüm önerileri açıklanmıstır. Yabancı dil ögretiminde, yabancı dilin o dile ait kültürle birlikte ögretimde yer alması gerekliliginin önemi vurgulanmıstır. Dilin konusuldugu ülke kültürü tanınmadan, ögrenilen bilgilerin birkaç dilbilgisi kuralından ve kelime dagarcıgından ibaret kalacagı ve ögrencide kalıcı izler bırakmayacagı üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
In our country it has been begun the application of compulsory second different language in some schools. These schools: Anadolu and Fen high schools, Super high school, the high school that there is education of more dense different language and some experiment schools. It is thought that students don't conscious about compulsory second different language. Compulsory second different language lesson thickens to Germany. It is necessary that French should begun to teach. It is necessary that both making study on this matter and it is made many languages applications in second different language lesson. In this research, there are some suggestions about this matter. It is discussed that compulsory foreign language lessons should be applied and in this application of the lesson both dutch and french should be applied togeether In this research tecniques and different ways for rising the students' motivation are searched. It is clarified that students,parents and school managers should be become counscious in this application. The techniques and methods that are used in language teaching are examined chronocically and new methods are searched.The probles related to foreign language teaching and suggestions about their solution are mentioned.The importance of teaching a foreign language with its culturel elements are stressed.It is stressed that the information that are learned without knowing the culture of the contry where the language is spoken is only remain as some grammar rules and vocabulary they won't be permenant