Psikolojik danışmanlar ve sınıf öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri- iletişim ve empati becerilerinin karşılaştırılması
The comparision of emotional intelligence-communucation and empathy skills levels of psychological counselors and primary school teachers
  1. Tez No: 211617
  2. Yazar: DİLEK ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÜHEDA ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışmanlar ve sınıf öğretmenlerinin duygusal zeka, iletişim ve empati beceri düzeylerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmanın örneklemi, İzmir il merkezinde Konak, Buca, Karşıyaka, Bornova, Güzelbahçe, Çiğli ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan 151 psikolojik danışman ve 166 sınıf öğretmeninden oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak, Ergin ve arkadaşları tarafından geliştirilen ?Duygusal Zekâ Ölçeği?, Ersanlı ve Balcı Tarafından geliştirilen ?İletişim Becerileri Envanteri? ve Dökmen Tarafından geliştirilen ?Empatik Beceri Ölçeği B- Formu?, kullanılmıştır. Araştırma verileri tek yönlü varyans analizi, iki yönlü varyans analizi, t testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, psikolojik danışmanlar ile sınıf öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sınıf öğretmenlerinin iletişim becerileri puanları psikolojik danışmanların iletişim becerileri puanlarından anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Psikolojik danışmanların empatik beceri puanları sınıf öğretmenlerinin empatik beceri puanlarından anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study on the emotional intelligence, communication and the emphathy skills levels of psychological counselors and the primary school teachers . The example of the research has been applied by 166 teachers and 151 psychological counselors who work in the primary schools in Konak, Buca, Karşıyaka Bornova, Güzelbahçe and Çiğli. Emotional Intelligence Scale which has been devolopped by Ergin and his friends, Communication Skills Inventory which has been devolopped by Ersanlı and Balcı, EmpathicAbility Scale B-Form which has been devolopped by Dökmen; which are used as a vehicle of collecting data. In the result of study, there haven't found any important emotional intelligence differences between the teachers and the councelors. The communication skill points of the teachers are quite higher than the communication skill point of psychological counselors. Whereas the emphatic skill point of the councelors have found quite higher than the teachers.