Sosyal beceri sorunu olan öğrenciler ve annelerine uygulanan yaratıcı drama etkinlikleri programının öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin gelişimi üzerindeki etkisi.
The effects of creative drama programme, applied to the students with social skills deficiencies and to their mothers, on devolopment of students level of social skills.
- Tez No: 211616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR BAYEZİD IŞIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu arastırmada bir grup sosyal beceri sorunu olan çocuk ve annelerine yönelik yapılan yaratıcı drama uygulamalarının çocukların sosyal beceri düzeylerinin gelisimine etkisi incelenmistir. Arastırma grubu alt sosyo ekonomik düzeydeki bir ilkokulun üç tane besinci sınıfına uygulanan (sınıflar 40 kisidir) sosyometri sonuçlarına göre belirlenmistir. Arastırmaya ögrencilerin gönüllü olanlarından olusturulmus yirmi ögrenci ve dokuz anne katılmıstır. Arastırmada veri toplama aracı olarak, Sosyometri Testi, Walker- McConnell Sosyal Yeterlik ve Okul Uyum Ölçegi, yarı yapılandırılmıs görüsme formu ve arastırmacı tarafından hazırlanan ögrencilerin bireysel ve ailesel özelliklerine iliskin bilgi almayı hedefleyen kisisel bilgi formu kullanılmıstır. Kontrollü ön - son test modelinin kullanıldıgı deneysel bir çalısmadır. Deney (n=10) ve kontrol (n=10) grubundaki ögrenciler benzer sosyo ekonomik düzey ve cinsiyet özellikleri gözetilerek eslestirilmistir. Deney grubundaki annelere, çocuklarına uygulanan ile aynı sekilde yapılan yaratıcı drama çalısmaları uygulanmıs, çocukların ögrendikleri davranıslar açısından pekistireç olması beklenmistir. Arastırmada nitel ve nicel veriler elde edilmistir. Alınan verilerden genel anlam öbekleri ve temalar çıkartılarak bunların görüsmeler içindeki sıklıgına bakılmıstır. Sonuçlar yüzde ve frekans olarak verilmistir. Nicel verilerin analizinde, deney ve kontrol grubunun ön test puanları arasındaki esitligi, son test puanları arasındaki farklılıgı görebilmek için Mann- Whitney U Testi kullanılmıstır. Deney ve kontrol grubunun ön test son test puanları arasındaki farkı bulabilmek için Wilcoxon saretli Sıralar Testi kullanılmıstır. Ayrıca ölçekler arasındaki iliskiyi belirlemek için korelasyon katsayısı hesaplanmıstır. Arastırma sonucundan elde edilen bulgular sunlardır; ögrencilerin oyuna iliskin sosyometri puanları incelendiginde, drama egitiminden sonra deney grubunun puanlarında anlamlı bir farklılık görülürken, kontrol grubunun puanlarında anlamlı bir farklılık görülmedigi saptanmıstır. Ögrencilerin derse iliskin sosyometri puanları incelendiginde, drama egitiminden sonra deney ve kontrol grubunun puanlarında anlamlı bir farklılık olmadıgı bulunmustur. Ögrencilerin WMC-SYOUÖ ?toplam?, ?ögretmen tercihli sosyal davranıs?, ?akran tercihli sosyal davranıs?, ?okula uyum davranısı? puanları incelendiginde, drama egitiminden sonra deney grubunun puanlarında anlamlı bir farklılık görülürken, kontrol grubunun puanlarında anlamlı bir farklılık görülmedigi saptanmıstır
Özet (Çeviri)
The effects of the creative drama activities, applied to a group of children, having social skill problems and to their mothers, on the development of children social skill levels was studied in this research. The research group was formed according to the results of sociometry, applied to three fifth grade classes ( each class consists of 40 students) from a primary school which has a low socio-economic background. Twenty volunteer students and nine volunteer mothers participated the research. Sociometry test, Walker- McConnell Social Efficiency and School Adaptation Scale, Semi-constructed interview forms, and personal information forms which are prepared by the researcher to get information about students? personal and parental characteristics, were used to collect data in the research. In this experimental research controlled pre and post test design was used. The students in the control and experiment groups were matched considering their similar socio ? economic levels and their genders. The same creative drama activities were applied to both students and their mothers in the experiment group. The drama activities applied to the mothers were expected to be a reinforcement for the behaviors that the children learned during the drama courses. The qualitative and the quantitative data were classified according to the aims of the research. Content anaylsis was made for the qualitative data. By defining general meaning groups and themes from these qualitative data, the frequency of these results were examined in the interviews. The results were described as percentage and frequency. Quantitative data were assessed with the SPSS programme. While assessing the data, to identify the equality between the pre test points of control group and the experiment group and to identify the difference between the post test points, Mann- Whitney U Test was used. In order to find the difference between pre test and post test points of control and experiment group Wilcoxon Signed-Rank Test was used. To identify the relationship between scales correlation coefficiency was estimated. ii The results of the research is that, according to the results of children?s sociometry points about play; although after drama courses there is a significant difference at the points of experiment group, there isn?t a significant difference at the points of control group. According to the results of children?s sociometry points about lessons, after drama courses there isn?t a significant difference between the points of control group and experiment group. According to the students? total points of WMC-SESAS, the students? total points of WMC-SESAS on the teacher prefered social behaviors, the students? total points of WMC-SESAS on the peer prefered social behaviors and the students? total points of WMC-SESAS on school adaptation behaviors although after drama courses there is a significant difference at the points of experiment group, there isn?t a significant difference at the points of control group.