Kaynaştırmaya yönelik öğretmen destek programının okulöncesi dönemdeki çocukların gelişim düzeylerine etkilerinin incelenmesi
The study about the effects of teacher support programme for mainstreaming education on children?s development.
- Tez No: 211618
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIK GÜRŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Okul öncesi dönemde kaynastırma egitimine alınan zihinsel engelli çocukların ögretmenleri birçok sorunla karsılasmaktadırlar. Erken çocukluk döneminde ögretmenlerin desteklenmesi engelli çocukların normal egitim sürecine entegre edilmesine kolaylık saglayacaktır. Bu da egitim sürecine dahil olan tüm çocukların gelisimlerine katkıda bulunacaktır. Yapılan bu çalısmanın amacı çocukların gelisimlerini desteklemek için bir program hazırlamak ve programın geçerliligini test etmektir. Kaynastırmaya Yönelik Ögretmen Destek Programı ögretmen ve ailelerin isbirligi ile çalısmasına dayanmaktadır. Programın 5 alt bölümü vardır. Bunlar: özbakım becerileri, motor, sosyal, bilissel ve dil gelisimidir. Bu çalısmada kontrol ve deney olmak üzere iki grupla çalısılmıstır ön-test sonuçları incelendiginde deneyin baslangıcında iki grubun denk oldugunu göstermektedir. Son-test sonuçları incelendiginde ise çalısmanın sonucunda anlamlı farklılıklar ortaya çıktıgı görülmüstür. Bunlar t testi sonuçlarıdır. Deney grubunda yer alan engelli çocukların sonuçlarına bakıldıgında deney öncesi ve sonrası arasında anlamlı fark oldugunu görülmektedir. Kontrol grubunda yer alan engelli çocukların sadece bilissel alt bölümünden aldıkları deney öncesi ve sonrası puanlar arasında anlamlı fark oldugu, diger alt boyutlardan aldıkları deney öncesi ve sonrası puanlar arasında anlamlı fark olmadıgı görülmektedir. Bunlar Wilcoxon testi sonuçlarıdır. Sonuç olarak, kaynastırmaya yönelik ögretmen destek programının okul öncesi dönemdeki hem normal hem engelli çocukların özbakım becerilerinin gelisiminde, motor, sosyal, bilissel ve dil gelisimlerinin desteklenmesinde etkili oldugu görülmektedir
Özet (Çeviri)
The teacher?s of the children with mental retardation who continue mainstreaming education at preschool have a lot of problems. In early childhood period supporting the teacher give full facilities for integration. This also contributes to the development of all children. The aim of this study is arranged a program for support children?s development and tested the program. The teacher support program for mainstreaming education depends on the cooperation between families and teachers. This program has 5 subsections. These are; self-care skills, motor, social, cognitive and language development. The sample of the study consisted of two groups- experiment and control. There was no significant difference between the groups at the beginning when we analyze the results of pre-test. On the other hand we analyze the result of final-test there was a significant difference at the end of the study. These are t-test results. The handicapped children in the experiment group`s results are checked there was a significant difference between beginning and end of the study. The handicapped children in the control group`s results are checked, there was significant difference only in cognitive development section but the other sections are same with the beginning of the study. These are Wilcoxon Test results. In conclusion, Teacher Support Program for mainstreaming education is effective on all children?s self-care skills, motor, social, cognitive and language development