Reappearence of American naturalism in the form of nonfiction novel: In Cold Blood and The Executioner's Song
- Tez No: 21163
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELDAN TANRISAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
II ÖZET Bu çalışmada natural istik roman ve nonfiction novel (olgu yönelimli roman) türü incelenerek aralarındaki ilişki ortaya konulmak istenmiştir. Nonfiction novel 'in ortaya çıkışının bir gereklilik olduğu ve bunun için en uygun zamanın American Natural izminin sahneden çekilmeye başladığı dönem olduğu görülmektedir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tarihsel bir gelişme içinde birbirlerine bağlı olarak kurgu yazım, realizm ve natural izni incelemektedir. Ayrıca bu bölümde Amerikan Naturalizmi devreler halinde tanıtılmaktadır, ikinci Bölümde nonfiction novel çeşitli yönleriyle ele alınmaktadır, üçüncü Bölümde ise nonfiction novel türünün en tanınmış yazarlarından Truman Capote'nin In Cold Blood adlı yapıtı natural istik açıdan incelenmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise, bir türlü nonfiction novel dalında eser verdiğini kabul etmek istemeyen Norman Mailer' in The Executioner's Sona adlı yapıtı aynı bakış açısı ile ele alınmaktadır. Tez günümüzde artık klasik anlamda uygulanmayan naturalist akımın nonfiction novel ' in içinde yeniden ortaya çıkmış olduğunu göstererek, incelenen bu iki eserin konu ve kahramanlarının natural istik öğeler taşıdığını kanıtlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This work aims at studying the relationship between naturalistic fiction and the nonfiction novel. It attempts to show that the emergence of the nonfiction novel in the literary scene was inevitable and necessary. There are four parts to this dissertation. The first introduces a perspective on fiction, realism and naturalism within a historical context and includes an overview of American naturalism in its three periods. The second chapter attempts to define the nonfiction novel as a new genre with its different aspects. The third examines various naturalis tic aspects of In Cold Blood by Truman Capote, whose work is now considered a classic among the nonfiction novels. The fourth deals with Norman Mailer's The Executioner's Sona, which was awarded a Pulitzer Prize. The thesis aims at showing that the main characteris tics of the traditional naturalistic novel reappear in the contemporary nonfiction novel form.