Michael Chekhov'un Konstantin Stanislavski'nin oyunculuk yöntemine yaklaşımı
Michael Chechov's approach to Constantin Stanislavski's method of acting
- Tez No: 211635
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL İPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Oyunculuk sanatı, diger bütün sanat dallarında oldugu gibi, kitaplardan ögrenilecek bir yetenek degildir. Oyunculuk sanatı, pratik olarak gerçeklestirilen bir sanat dalıdır. Oyunculuk sanatının bir tarzı olan gerçekçi oyunculuk, oyuncunun sahne üzerinde gerçek görünen karakterler yaratması olarak açıklanır. Gerçekçi oyunculuk yönteminin kurucusu olan Konstantin Stanislavski ise, kendi yönteminin en iyi uygulayıcılarından biri olarak Michael Chekhov'u gösterir. Bu çalısma, Konstantin Stanislavski'nin yöntemi ile bu yöntemin uygulanmasına yönelik Michael Chekhov'un gelistirdigi ?Esinlenilmis Oyunculuk Yaklasımı?nın, benzer ve farklı yönlerinin saptanması üzerine olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
The art of acting, like all other art branches, is not something that can be learnt from the books. The art of acting, is an art branch which is performed practically. Realistic acting, one of the styles of acting art, is explained as a way of actor?s creating characters that are seen as real on the stage. Konstantin Stanislavski, who is the founder of realistic acting technique, points out Michael Chekhov as one of the best actors who applies it. This study is composed to find out the similarities and differences between the technique of Konstantin Stanislavski and the ?Inspired Acting Approach? which was developed by Michael Chekhov to apply Konstantin Stanislavski?s technique.