Stanislavski oyunculuk sistemi ve Michael Chekhov oyunculuk metodu / karşılaştırmalı bir değerlendirme
A comparative analysis on Stanislavksy's acting system and Michael Chekhov's acting method
  1. Tez No: 471951
  2. Yazar: SENEM CEVHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tiyatro ve özellikle oyunculuk sanatında adından en çok söz ettiren isimlerden biri olan Konstantin Stanislavksi ve onun en yetenekli öğrencilerinden Michael Chekhov yaşamlarının son anına kadar oyunculuk üzerine çalışmalarını sürdürmüşler ve hep“yeni”olanı aramışlardır. Günümüzde oyunculuk okulları verdikleri eğitimi Stanislavski temelinde sürdürmektedir. Ancak son yıllarda Michael Chekhov oyunculuk tekniği de bu okullarda yavaş yavaş yerini almakta, kendini kabul ettirmektedir. Yeni bir oyunculuk algısı geliştirme amacı taşıyan bu çalışmada, yalnızca Fiziksel Eylemler Yöntemi ele alınmıştır. Tiyatroun gelişime ve değişime gereksiniminin vurgulandığı, bu çerçevede var olan terminolojiye kazandırılmak istenen“fragman”teriminin bir sav çerçevesinde desteklenerek sunulduğu çalışma, bilimsel bir yönteme dayanmakta, günümüze dek gelen Stanislavski Sistemi'ni ve öğrencisi Michael Chekhov'un oyunculuk tekniğini inceleyerek, bu birikim üzerinden yeni bir perspektif yaratma amacını taşımaktadır. Tiyatroda oyunculuğun şekillenmesinde büyük etkilere sahip bu iki figürün etkileri günümüze uzanmaktadır. Ancak zamanla değişen çevresel faktörlerin ve yaşam koşullarının her şeyde olduğu gibi tiyatroda da bir değişim yaratması bu iki yaklaşımın da sorgulaması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Son yüzyılda özellikle teknolojideki büyük sıçrama ile tiyatronun çehresi değişmiş Yana Meerzon'un“Michael Chekhov Geleceğin Tiyatrosu”tanımlamasının ne kadar doğru olduğu ve hala günümüzde geçerliliğini büyük oranda koruduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Constantine Stanislavksi, one of the most talked-about names in the theater and especially acting arts, and Michael Chekhov, one of his most talented students, have continued to work on acting until the very end of their lives and are always looking for the“new”. Nowadays, acting schools continue their education on the basis of Stanislavski. On the other hand, in recent years, Michael Chekhov acting technique has gradually taken its place in these acting schools, making it acceptable. In this work, which aims to develop a new acting perception, only the Physical Action Method has been dealt with. The study of the term“fragment”, which is intended to add the terminology that exists in this framework, emphasizing the need for development and change of the theater, is based on a scientific method, based on the observation and analyse of the acting technique of Stanislavski System and his pupil Michael Chekhov that has the purpose of creating a new perspective. These two remarkable figures, which have a great influence on the formation of the actor in the theater still has their significances in present day. However, the changing environmental factors and the fact that the living conditions create a change in the theater as well as everything else, these two approaches needs to be reinterpreted. Past century, it has shown that Yana Meerzon's“Michael Chekhov Future of the Theatre”definition of the theater changed especially with the big leap in technology, and it still maintains its validity nowadays.