Jerzy Grotowskı ve Mıchael Chekhov'un oyunculuk yaklaşımlarında karakter ve beden
Character and body in the acting approaches of Jerzy Grotowski and Michael Chekhov
- Tez No: 803873
- Danışmanlar: PROF. SÜREYYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Oyunculuk sorunlarını tanımlarken vazgeçilmez iki kavram karakter ve bedendir. İstisnasız her oyunculuk pratisyeni ve kuramcısı bu iki kavramın anlamı ve araçsallığı üzerine çeşitli tanımlamalar yapmıştır. 20. yüzyılın önemli iki tiyatro insanı Jerzy Grotowski ve Michael Chekhov da oyunculuk anlayışlarını ortaya koyarken karakter ve beden kavramları çevresinde gezinerek amaçlarını ve yöntemlerini açıklarlar. Tiyatroyu insani hakikate giden yolda bir araç olarak gören ve bildiğimiz anlamda tiyatronun ötesine geçip izleyici-oyuncu ayrımını ortadan kaldıran Grotowski için karakter ancak insanın mutlak öze ulaşmasında kullanacağı bir araç olabilir. Michael Chekhov ise karakteri oyuncudan bağımsız bir tasarım olarak ele almış ve oyuncunun kendi bedenini hayali bir bedene teslim ettiğini vurgulamıştır. Beden ise burada karaktere yaklaşım konusunda bir araç olarak ortaya çıkar. Her iki tiyatro insanı da bedene bilgelik atfetmiş ve bedenin hareket ederek düşündüğü, imgelediği ve çağrışımlar yarattığını savunmuşlardır. Bu çalışma, Jerzy Grotowski ve Michael Chekhov'un oyunculuk yaklaşımlarında kullandıkları ilkeleri ve teknikleri incelemektedir. Literatür taraması yöntemi ile hazırlanan çalışmanın amacı iki tiyatro insanının karakter ve beden kavramlarına bakış açılarından hareketle oyuncuların bilişsel ve yaratıcı açmazlarına sundukları önerileri karşılaştırmak ve günümüzde konvansiyonel oyunculuk pratikleri içinde kendi kişiliklerinden yola çıkmak yerine yeni bir karakter tasarımı yaratmak isteyen oyunculara iki tekniğin bir arada nasıl daha işlevsel olabileceği ile ilgili bir öneri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
When defining issues related to acting, character and body are two indispensable concepts. Without exception, every practitioner and theorist of acting has made various definitions regarding the meanings and practicalities of these two concepts. Two important theatre figures of the 20th century, Jerzy Grotowski and Michael Chekhov, explained their aims and methods by focusing on the concepts of character and body. Grotowski, who viewed theatre as a tool to reach the human truth and went beyond the conventional boundaries of theatre by eliminating the distinction between the audience and the actor, regarded the character as a tool that can only be used to reach the absolute essence of the human being. On the other hand, Michael Chekhov approached the character as an independent design from the actor and emphasized that the actor surrenders their own body to an imaginary body. Here, the body emerges as a tool for approaching the character. Both theatre figures attributed wisdom to the body and argued that the body thinks, imagines, and creates associations through movement. This study examines the principles and the techniques Jerzy Grotowski and Michael Chekhov used in their acting approaches. Using a literature review method, the study aims to compare the suggestions of two theater people on the cognitive and creative dilemmas of actors based on their perspectives on the concepts of character and body, and to develop a suggestion on how the two techniques can be more functional together for actors who want to create a new character design instead of starting from their own personalities in conventional acting practices today.