Para politikası şoklarının asimetrik etkileri: Türkiye ekonomisinde pozitif ve negatif şok asimetrisi
The asymmetric effects of monetary policy shocks:Positive and negative shocks asymmetry in Turkish economy
- Tez No: 211639
- Danışmanlar: PROF.DR. İLYAS ŞIKLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uzun dönemde para politikalarının yansızlığı, literatürde genellikle kabul edilen bir görüs olmasına rağmen, para politikalarının kısa dönem etkileri üzerinde yoğun bir fikir ayrılığı bulunmaktadır. Kısa dönem etkilere iliskin önemli tartısma alanlarından birisi; para politikası soklarının asimetrik etkileridir. Literatürde tanımlanan baslıca asimetrik etki türlerinden biri, pozitif ve negatif sok asimetrisidir. Bu asimetri, negatif bir para politikası sokunun, aynı siddete sahip pozitif bir para politikası sokuna göre, çıktı üzerinde daha güçlü etkiye neden olması seklinde tanımlanır. ?ktisat teorisinde pozitif ve negatif sok asimetrisini inceleyen çalısmaları ise iki teorik çerçeveye ayırmak olanaklıdır. Bunlar, fiyat yapıskanlıklarına dayanan arz yönlü asimetri ve para piyasalarındaki kosullara dayanan talep yönlü asimetridir. ?ki teorik yaklasım da çıktının, negatif soklardan daha güçlü etkilendiğini ileri sürerken; fiyatlar üzerinde asimetrinin yönü konusunda, bu iki teorik yaklasım birbirinden ayrılmaktadır. Negatif sokların fiyatlar üzerindeki etkisi, pozitif soklara göre, arz yönlü asimetride daha zayıf; talep yönlü asimetride ise daha güçlüdür. Bu anlamda, asimetrik etkiler üzerine çalısmalar, fiyatlar üzerinde sokların etkilerini karsılastırarak bir ülke ekonomisi için hangi teorik yaklasımın geçerli olduğunu incelemektedir. Bu çalısmada 1990-2006 yıllarında iki asamalı OLS yöntemiyle Türkiye ekonomisinde negatif ve pozitif sok asimetrisinin var olup olmadığı ve hangi tip asimetrinin geçerli olduğu test edilmistir. Testlerin sonuçları göstermektedir ki; ii Türkiye ekonomisinde talep yönlü pozitif ve negatif sok asimetrisi bulunmaktadır. Yani negatif para politikası soklarının çıktı ve fiyatlar üzerindeki etkileri daha güçlüdür. Bu çalısma sonucunda, Türkiye ekonomisi söz konusu olduğunda, para politikasının durgunlukla mücadelede güçlü bir araç olmayacağı ve para politikasının enflasyon ile mücadelede, deflasyonla mücadeleye göre basarı sansının daha yüksek olacağı saptanmıs olmaktadır. Anahtar
Özet (Çeviri)
Although, neutrality of the long-term monetary policies is widely accepted in the literature, their short-term effects are subject to an intensive debate. One of the important areas of the debate about the short-term effects is asymmetry effects of the monetary policy shocks. One of the important types of the asymmetry effects, mentioned in the literature, is positive and negative shock asymmetry. This asymmetry is explained that a negative monetary policy shock would have a greater effect on the output compared to a positive monetary shock, which has a similar strength. The works on the positive and negative shock asymmetry in economic theory can be divided in two main categories. These are supply sided asymmetry which is a result of price rigidity and demand sided asymmetry which depend on monetary market conditions. Both approaches maintain that negative shocks have a greater effect on the output, but they disagree on the direction of asymmetry on the prices. The effect of the negative shocks on the prices is weaker in supply sided asymmetry and greater in demand sided asymmetry compared to positive shocks. In this sense, the works on the asymmetrical effects examine which of the theoretical approaches is valid for the economy of a country by comparing the effects of the shocks on the prices. ii In this study, whether there is positive or negative shock asymmetry in the Turkish economy and which type of asymmetry is valid, is tested with a two-phased OLS method. Test result show that there is demand sided positive and negative shock asymmetry in the Turkish economy. In other words, negative monetary policy shocks have a greater effect on the output and prices. As a result, it is concluded that as far as the Turkish economy is concerned monetary policy cannot be a powerful instrument against stagnation and monetary policy has a greater chance of success in fighting inflation compared to its chance against deflation. Key