Örgütlerde mobbingin etkileri ve Tülomsaş-Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi a.ş.'de bir uygulama
Affects of mobbing in organization and an application in Tulomsas
- Tez No: 211638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÇİĞDEM KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Mobbing, örgütsel yaşamda sıkça karşılaşılan, fakat nedenleri ve etkileri kolayca gözlenemeyen yıkıcı bir olgudur. Mobbingin etkin bir şekilde yönetilmesi için öncelikle örgütlerde mobbinge ilişkin farkındalığın arttırılması gerekmektedir. Bu nedenle, örgütlerde mobbingin ortaya çıkışı ve çalışanlar üzerindeki etkilerini belirlemek önem kazanmaktadır. Son yıllarda konuyla ilgili yapılan araştırmalar, örgütsel mobbing kaynaklarından biri olan örgüt çalışanlarının üzerinde yoğunlaşmıştır. Konuyla ilgili olarak; araştırmacıların bir bölümü, mobbinge maruz kalma ve etkilenme düzeylerinin bireylerin yaş, medeni durum, eğitim ve örgütteki çalışma süresi gibi özelliklerine bağlı olarak değişebileceğini; diğer araştırmacılar ise, söz konusu özellikler ile mobbinge maruz kalma ve etkilenme düzeyleri arasında bir bağ olmadığını iddia etmektedir.Araştırmada, bu nedenle, öncelikle mobbing olgusu ele alınmış ve mobbing olgusunun nedenleri ve etkilerine yönelik yaklaşımlara yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, mobbingin çalışanların demografik özellikleri ile ilişkisini belirlemek amacıyla, Tülomsaş'da bir anket çalışması yapılmıştır. Daha sonra anket sonuçlarının analizi yapılarak, Tülomsaş'da çalışanların demografik özellikleriyle mobbinge maruz kalma ve mobbingden etkilenme düzeyleri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Örgütte mobbing düzeyinin yüksek olduğu ve araştırmaya katılanların en çok iletişim biçimine ilişkin saldırılara maruz kaldıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a sort of destruction phenomenon that is frequently confronted in organizational life even though its reasons and effects can not be observed easily. In order to manage mobbing effectively, first of all awareness relating to mobbing ought to be increased in organizations. Due to this fact, it has become vital to determine the existence and effects of mobbing on employees.Research recently conducted on this topic has focused on the employees in organizations which is one of the organizational mobbing sources. In relation with the topic, some researchers have claimed that the level of being exposed and influenced by mobbing will be changable depending on such features as person?s age, education, marital status and the working period in the organization. On the other hand; the other researchers have claimed that there is no relation between the features mentioned above and level of being exposed and influenced by mobbing.Because of that, in this study, mobbing fact is handled as a phenomenon and indicated the approaches explaining the reasons and effects of mobbing are employed. In the last part of the research, to determine the relationship between the mobbing and employees? demographic features, a questionnaire has been applied at TÜLOMSAS. After that, the relation between the employees? demographic features and the level of being exposed to and influenced by mobbing have been presented with result analysis. Örgütte mobbing düzeyinin yüksek olduğu ve araştırmaya katılanların en çok iletişim biçimine ilişkin saldırılara maruz kaldıkları görülmektedir. The outcomes of the study have indic ated that the mobbing level in the organization is high and the participants of the study have been exposed to mobbing mostly by agression behaviours related to communication among colleagues.