Pehlivan İbrahim Paşa Vakayi'-nâmesi(Baba Paşa tarihi)
The history of Baba Pasha
  1. Tez No: 211643
  2. Yazar: SALİH EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Pehlivan brahim Pasa ya da bilinen diger adıyla Baba Pasa (ölümü 1820), Osmanlı Tarihinde özellikle XIX. Yüzyılın baslarında belirli bir yere ve öneme sahiptir. lk olarak, XVIII. Yüzyılın sonlarına dogru baslayan Osmanlı- Rus ve Avusturya Savaslarına (1787-1792) katılarak dikkat çekmeye basladı. Rumeli'de giristigi uzun ve yogun mücadelelerinin sonucunda Deliorman ve Dobruca Bölgelerinin ayanlıgını elde etti. 1806 Yılında baslayan Osmanlı- Rus Savası, Pehlivan brahim Pasa'nın hayatındaki en önemli olayların basında gelmektedir. Rus Ordusuna karsı, smail Kalesinde üç yıl boyunca gösterdigi direnisle büyük bir söhret kazandı. Ekim 1809'da Silistre yakınlarındaki Tatariçe'de Rus ordusunun kesin bir yenilgiye ugratılmasında önemli rol oynadı. Kazandıgı bu basarılar sonucunda kendisine vezirlik rütbesi verildi. Ancak 1810 Yılında Ruslara esir düsmekten kurtulamadı. Üç yıl süren Rusya esaretinden 1812 Yılı sonlarında dönen Baba Pasa'ya, Sultan II. Mahmut (1808-1839) tarafından önemli görevler verildi. Anadolu'da merkezi otoriteyi yeniden tesis etmek ve devlete karsı isyan çıkaranları ortadan kaldırmak için çalıstı. Yıllarca sürmüs olan bir çok isyan hareketini bastırdı. Sırasıyla Sivas, Erzurum ve Diyarbakır Valisi oldu. 1817'de vezirligi kaldırılarak, Bursa'da ikamet ettirilen Baba Pasa, gençliginden itibaren katıldıgı savasları, basından geçen önemli olayları kaleme aldırdı. Bursa'da Gazzi Dergahı'nın basında bulunan Abdüllatif Efendi tarafından yazılan ve 1820'de tamamlanan Baba Pasa Tarihi, 1787-1817 yılları arasındaki olayları kapsayan önemli bir kaynak eserdir. Osmanlı Tarihinin önemli bir çok olayı, düzenli ve oldukça ayrıntılı bir biçimde, olayları yakından yasamıs kisilerin anlatımlarıyla bu eserde yer almaktadır. Dönemin olaylarını ele alan bütün tarihçilerin; cesur, kahraman ve devlete sadık bir kisi olarak övgü ile bahsettikleri Baba Pasa'nın anlatımlarına dayanan bu eser, söz konusu dönemin daha iyi anlasılmasına önemli bir katkı saglayacaktır
Özet (Çeviri)
Pehlivan brahim Pasha, or in his other well known name Baba Pasha (died in 1820), have got an important place in the Ottoman history, especially at the beginning of the 19th century. Firstly, he has joined, as a young and volunteer man, to the war between Ottoman and Russia- Austria (1787-1792). At that war he atracted attention. Then he began a long and dense power struggle in Rumelia. He got senatorship of the Deliorman and Dobruja Region. The war which began between Ottoman and Russia in 1806 is one of the most important event in the life of Pehlivan brahim Pasha. n the zmail Castle, he has shown a great resistance, against Russian attack, for more three years. n all Ottoman land he was accepted an islamic hero and became famous. He played an important role, in defeating Russian army at Tatarisa, near Silistra, in 1809 October. As a result of his success, vizier rank has been given him by the Sultan. Nevertheless, he captived by Russian in 1810. After this captivation in Russia, he was released and came back to the land home during the end of 1812. Then he was come to the important duties by Sultan Mahmut II. He tried to establish central authority and prevent rebellion against the state. He supressed many rebellion movements that went on for many years. He became the governor of Sivas, Erzurum and Diyarbakır orderly. Baba Pasha whose viziership had been demoted in 1817 and had been forced to live in Bursa, wrote his important events, wars that he had joined from his youth. The History of Baba Pasha is an important resource. t was written by Abdullatif Efendi who was head of a dervish convent, Gazzi Dergahı, in Bursa and it was completed in 1820. n the History of Baba Pasha, there are many important events of Ottoman History by telling of persons who had lived or seen those events. By the all Ottoman historians, Baba Pasha was accepted as a hero, brave and devoted to the state. The History of Baba Pasha is based upon the explanations of Pehlivan brahim Pasha. This source will provide an important contribution to realize the period of Ottoman History from 1787 to 1817