Kurumlarda öfke ifade biçiminin örgütsel iletişim kalitesine etkisinin değerlendirilmesi ve Eskişehir Çevik Kuvvet Şube Müdürlügü'nde bir uygulama örneği
In institutions assessments of form of anger expression how effects organisational communication quality and an application example in Eskişehir mobile striking force office of directorate
  1. Tez No: 211642
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu arastırmada, Eskisehir Emniyet Müdürlügü Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü'ndegörevli olan polis memurlarının öfke ifade biçimlerini belirlemek amaçlanmıstır.Arastırmanın veri grubu 2007 yılında Eskisehir Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü'ndegörev yapan polis memurlarının 50 tanesinden olusmustur. Arastırmada polis memurlarınınöfke ifade biçimlerinin belirlemesi anket formu ile toplanmıstır.Verilerin istatistiksel analizleri SPSS 10 for Windows paket programı yardımıylayapılmıstır. Çalısanların öfke duygusu ve ifadelerini ölçmek için Spielberg (1988) tarafındangelistirilen güvenlik ve geçerlik çalısmaları Özer (1994) tarafından yapılan ?Sürekli Öfke veÖfke Tarz Ölçegi? uygulanmıstır. Ölçek 34 maddeden olusmaktadır. Tüm istatistikselçözümlemeler için önemlilik düzeyi .05 olarak alınmıstır.Bulgular incelendiginde; Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü polis memurlarının%32'sinin çabuk parladıgı, %22'sinin kızgın mizaçlı oldugu, %16'sının öfkesi burnunda birinsan oldugu, %24'ünün öfkelenince kontrolünü kaybettigi, %20'sinin öfkelendiginde agzınageleni söyledigi, %16'sının engellendiginde içinden birilerine vurmak hissinin geldigi tesbitedilmistir. Sorulara verilen cevaplar durumluk öfke tipini ifade etmekte olup, bu durumkurum için olumlu bir gelismedir.Polis memurlarının %50'sinin baskalarının hataları yaptıgı isi yavaslatınca kızdıkları,%52'sinin yaptıgı iyi bir isten sonra takdir edilmemeleriyle canlarının sıkıldıgı, %52'sininbaskalarının önünde elestirilmekle çok hiddetlendigi, %56'sının yaptıgı iyi bir is kötüdegerlendirildiginde çılgına döndügü tesbit edilmistir. Sorulara verilen cevaplar sürekli öfketipini ifade etmekte olup, bu durum kurum için olumlu olmasa da genel olarak polismemurlarının ilk 10 soruya verdikleri cevaplar olumludur.Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü polis memurlarının %46'sının baskalarına karsı sabırlıoldukları, %40'ının öfkesini kontrol ettigi, %38'inin sogukkanlılıgını korudugu, %26'sınınöfkesi kontrolden çıktıgında kendini durdurabildigi, %30'unun çogu kimseye oranla çabuksakinlestigi, %30'unun hosgörülü ve anlayıslı olmaya çalıstıgı tesbit edilmistir. Bu durumkurum için olumsuz bir gelismedir.Sube'de çalısan polis memurlarının %60'ının davranıslarını kontrol edebildigi,%56'sının kızgınlık duygularını kontrol ettigi tesbit edilmistir. Bu durum kurum için olumlubir gelismedir. Polis memurlarının kontrol edilen öfkeyi ölçmeye yönelik sorulara verdiklericevaplar sürekli öfke tipini ifade etmekte olup, bu sonuç sürekli öfke tipinin baslangıçdurumunda oldugundan kurum için çok önemli bir sorun teskil etmemektedir.Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü polis memurlarının %16'sının kızgınlıgını gösterdigi,%34'ünün baskalarına igneli sözler söyledigi, %18'inin baskalarıyla tartıstıgı, %22'sininkendisini çileden çıkaran her ne ise saldırdıgı, %16'sının kötü seyler söyledigi, %20'sininkendisini sinirlendirene ne hissettigini söyledigi tesbit edilmistir. Bu kurum için olumlu birgelismedir.Sube'de çalısan polis memurlarının %54'ünün kapıları çarpmak gibi seyler yaptıgı,%54'ünün sinirlerine hakim olamadıgı tesbit edilmis olup, bu durum kurum için olumsuz birgelismedir.Polis memurlarının kızgınlıgımı gösteririm, baskalarıyla tartısırım, beni çiledençıkaran her ne ise saldırırım, kötü seyler söylerim, beni sinirlendirene ne hissettigimisöylerim, sorularına verdikleri cevaplar durumluk öfke tipini; baskalarına igneli sözlersöylerim, kapıları çarpmak gibi seyler yaparım, sinirlerime hakim olamam, sorularınaverdikleri cevaplar sürekli öfke tipini ifade etmektedir. Bu sonuç sürekli öfke tipinin baslangıçdurumunda oldugundan kurum için çok önemli bir sorun teskil etmemektedir. Genel olaraksonuçlar degerlendirildiginde; polis memurlarının dısa vurulan öfkeyi ölçmeye yöneliksorulara verdikleri cevaplar olumludur.Çevik Kuvvet Sube Müdürlügü polis memurlarının %14'ünün insanlardan uzakdurdugu, %48'inin içinde kimseye söyleyemedigi kinler besledigi, %24'ünün gizliden gizliyeinsanları epeyce elestirdigi, %34'ünün belli ettiginden daha öfkeli oldugu tesbit edilmistir. Budurum kurum için olumlu bir gelismedir.Sube'de çalısan polis memurlarının %48'inin öfkesini içine attıgı, %52'sininsomurttugu ya da surat astıgı, %66'sının için için köpürdügü ama gösteremedigi, %56'sınıniçinden insanların fark ettiginden daha öfkeli oldukları tesbit edilmistir. Bu durum kurum içinolumsuz bir gelismedir.Polis memurlarının insanlardan uzak dururum, gizliden gizliye insanları epeyceelestiririm, sorularına verdikleri cevaplar durumluk öfke tipini; öfkemi içime atarım, somurturya da surat asarım, için için köpürürüm ama göstermem, içimde kimseye söyleyemedigimkinler beslerim, belli ettigimden daha öfkeliyimdir, içimden insanların fark ettiginden dahaöfkeliyimdir, sorularına verdikleri cevaplar sürekli öfke tipini ifade etmekte olup bu sonuçsürekli öfke tipinin baslangıç boyutunda oldugundan kurum için çok önemli bir sorun teskiletmemektedir. Genel olarak sonuçlar degerlendirildiginde; polis memurlarının bastırılmısöfkeyi ölçmeye yönelik sorulara verdikleri cevaplar olumludur.Elde edilen veriler sonucunda çalısanların öfkelerini farklı yollarla ifade ettikleribulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this investigation, purposed that to determine police officers anger expression formswhose are official in Eskisehir Mobile Striking Force Office of Directorate.Data group of investigation consist of 50 police officer whose are official in EskisehirMobile Striking Force Office of Directorate. To determine anger expressions forms of policeofficer collected with poll form.Data statistical analysis produced by the aid of SPSS 10 for Windows PackageProgramme. To compare employees anger sense and expression, Security and CurrencyWorks which was progressed by Spielberg (1988) and Continual Anger and Anger MannerCriterion which was made by Özer (1994) applied. Criterion consists of 34 matters. For allstatistical analysis importance rate is taken as .05.When findings examined it is determined that; %32 police officer of Mobile StrikingForce Office of Directorate quick flare up, %22 police officer has angrily temperament, %16police officer foaming with anger person, %24 lost their control when they angry, %20 speakwithout careful consideration %16 when they prevented they want to hit someone. Answers toquestions expressed the standing anger type and this situation is positive progress forinstitution.It is determined that %50 of police officer when the others mistake were slowed theirworks they agreed %52 of them were bored for appreciated to their good works, %52 of themwere angered when someone criticized them in front of others. Answers to questions areexpressed continual anger type and even if this situation is not positive for institution,generally police officers answers to first 10 questions are positive.It is determined that in Mobile Striking Force Office of Directorate %46 of PoliceOfficers are patient to others, %40 of them controlled their anger, %38 of them protected theircool-headed, %26 of them stopped himself when he uncontrolled his anger, %30 of thembecame calm quickly when they rated lots of person, %30 of them try to be a tolerant andunderstanding person. This situation is negative development for institution.It is determined that in the Office %60 of Police Officers controlled their behaviours;%56 of them controlled their angry senses. This situation is positive development forinstitution. The answers of police officers directed towards compared to controlled angersexpressed continual anger type and due to the this result is starting position of continualanger type, it is not formed important matter for institution.It is determined that in Mobile Striking Force Office of Directorate %16 of PoliceOfficers showed their anger, %34 of them said caustic words, %18 of them argued withothers, %22 of them assaulted whatever infuriated them %16 of them said bad words, %20 ofthem said someone who angered himself whatever they feel. This situation is positivedevelopment for institution.It is determined that in the Office %54 of Police Officers strike the doors etc. %54 ofthem didn?t controlled their nerves, this situation is negative development for institution.Police Officers Answers to questions about ?I showed my angered, I argued withothers, I assaulted whatever infuriated me, I said caustic words, I said to someone whoangered me whatever I feel? is expressed standing angered type; Answers to questions about?I said caustic words to others, strike the doors etc. I don?t control my nerves? is expressedcontinual anger type. Due to the this result is starting position of continual anger type, it isnot formed important matter for institution. In general assessment of the results; the answersof police officers about compared showed anger questions are positive.It is determined that in Mobile Striking Force Office of Directorate %14 of PoliceOfficers stay away from people, %48 of them has rancour who hasn?t be able to say someone%24 of them in all secrecy often criticized people, %34 of them were angered as they were.This situation is positive development for institution.It is determined that in the Office %48 of Police Officers keep angry to themselves%52 of them sulked or put on a sour face, %66 of them inwardly very angered but didn?tshowed %56 of them were much angered than people suppose. This situation is negativedevelopment for institution.Police officers Answers to questions about ?I stay away from people, All secrecy oftencriticized people? is expressed standing angered type; Answers about questions; ?I keep myangry in my selves, I sulked or put on a sour face, I have a rancour never I have been able tosay someone, I?m angry person than I was, I?m angry person than people suppose? Theanswers of police officers directed towards compared to controlled angers expressed continualanger type and due to the this result is starting position of continual anger type, it is notformed important matter for institution. In general assessment of the results; the answers ofpolice officers about compare of keeping anger questions are positive.At the result of getting data?s it is found that employees expressed their anger indifferent ways