Bilge Karasu öykülerinin ortak yapısal özellikleri
- Tez No: 211645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAYET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilge Karasu'nun kitapları, özellikle son yıllarda, pek çok okuyucu tarafından ilgiyle okunmaktadır. Arastırmacılara biraz olsun yardımcı olabilmek için, bu çalısma, yazarın öykülerinin yapısal özelliklerini ve bu yapısal özelliklerin, hangi kitaplarda hangi noktalarda kesistigini belirlemek, böylece Bilge Karasu öykülerinin ortak bir yapısal semasını çıkarabilmek amacıyla hazırlanmıstır. Bizi bu amaca ulastıracak dogru yöntemin yapısalcılık olduguna karar verilerek bu bakıs açısı temel alınmıstır. Ancak yapısalcılıktan sadece, eseri tüm dıs etkenlerden bagımsız olarak ele alma ve eseri bütün bir dizge olarak degerlendirme noktasında yararlanılmıstır. Bu yöntem dogrultusunda hazırlanan çalısma, ?Öyküleri Olusturan Unsurlar? ve ?Metinlerarasılık? olmak üzere iki ana bölümden olusmaktadır. Bu ana baslıklardan, ?Öyküleri Olusturan Unsurlar?; ?Zaman?, ?Uzam?, ?Kisiler?, ?Sapmalar? ve ?Kurgu? olmak üzere bes alt baslıktan, ?Metinlerarasılık? baslıgı ise ?Metinlerarası liski Kurma Yöntemleri? ve ?Bilge Karasu Öykülerinde Metinlerarası liski Kurma Yöntemleri? olmak üzere iki alt baslıktan olusmaktadır. Öyküler bu baslıklar altında incelenmis ve sonuç olarak belirlenen unsurların Karasu öykülerinin yapısını olusturdugu ve bu yapının pek çok noktadan bütün öykülerle kesistigi görülmüstür. Kısacası Bilge Karasu'ya özgü ortak bir yapıdan ve bir yazın dünyasından söz edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Bilge Karasu?s books have been read by her readers with great pleasure recently. This study has been conducted to help Bilge Karasu?s readers, to identify the features of the structure in her books and how these features match in her different books and in this way to have a structural frame of her books. In order to achieve this aim of this study, structuralism has been followed as the method in this study by considering that structuralism will provide the right method. In fact structuralism has only been used to be able evaluate her books holisticly and as isolated from the outside effects. This paper consists of two main parts which are ?The Elements That compose the Stories? and ?Intertextuality?. The first of these main parts has five sub parts; that are ?Time?, ?Place?, ?Characters?, ?Variation? and ?Narration?, and the second main part includes two sub parts; that are ?The methods to connect the texts? and ?The methods to see the intertextuality among Bilge Karasu?s stories?. The stories have been analised under these titles and as a result, all these features form the structure of Bige Karasu?s books and this structure is common in all of her stories. In brief, it is possible to mention a structure and literature world that is peculiar to Bilge Karasu.