Kurumsal yönetim modeli olarak paydaş yaklaşımı: Kamu ve özel hastane karşılaştırması
Stakeholder approach as a model of corporate governance: A comparison of public and private sector
- Tez No: 211646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMRE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yıllarda yasanan köklü degisimler ve degisen rekabet anlayısı isletmeleri yeni yönetim yaklasımları arayısına sokmustur. Bu çalısma yeni yönetim anlayıslarından biri olan paydas yaklasımı üzerinde durmaktadır. Paydas yaklasımı isletmelerin faaliyetinden dogrudan veya dolaylı olarak etkilenen herkesi paydası olarak görmekte ve iyi bir yönetimin tüm paydasların çıkarlarını gözetmekten geçtigini savunmaktadır. Kurumsal yönetimin paydasları dikkate alan yaklasımına“kurumsal yönetimin paylasımcı modeli”adı verilmektedir. Rekabetin hızla arttıgı günümüz dünyasında isletmelerin, faaliyetlerinden etkilenen çıkar gruplarına artık daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Bu amaçla ortaya atılan paydas yaklasımı, isletmelerin karar almalarında daha kolay yöntemler öne sürmektedir. Bu tezin amacı, Türkiye'de yeni uygulanmaya baslayan kurumsal yönetim modeli olan paydas yaklasımının kamu ve özel hastanelerde uygulanabilirligini incelemek ve bu kavramın hastanelerde yerlesmesi için gerekli önerilerde bulunmaktır. Bu çalısmada kamu ve özel sektör hastanelerinde bir iç paydas olan çalısanlara yönelik anket uygulanmıs, mevcut hastane yönetiminin çalısanlarına yaklasımı degerlendirilmistir. Arastırma sonuçlarına göre özel hastane uygulamalarının paydas yaklasımında daha basarılı oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In recent years, the wide variations and the changing competition approaches has seeked corporations to searching new management approaches. This study focuses on the stakeholder approach one of the management understanding. The stakeholder approach regards every one those who has been affected directly or indirectly the activities of administrations as its stakeholders and argues that a healthy management could be provided only through respecting all the stakeholders? interest. The approaches of corporate governments taking the stakeholder into consideration is called ?the stakeholder model of corporate government.? In today?s world where the competition is growing rapidly the administrations should attach much importance to the interest groups affected by the activities of administrations. The stakeholder approach, suggested for this purpose, has suggested many practical methods for the process during which the administrations take decisions. The purpose of this thesis is to feasibility of stakeholder approach as a model of corporate governance newly practiced concept in Turkey- in public and private sector and to make necessary suggestions for establishment of the concept in hospital. In this study,questionaire is applied to the employee,an internal stakeholder , in public and private hospitals, and the approach of hospital administration to the employee is evaluated. According to the results of investigation, private hospital applications are more successful in stakeholder approach