Türk ticari banka sektöründe şube performanslarının ölçülmesi ve eğitim gereklerinin tespiti
Branch performance measurement in Turkish commercial banking sector and determining training requirements
- Tez No: 211659
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Türk ticari banka sektöründe şube performanslarının ölçülmesi ve eğitim gereklerinin tespiti konusu incelenmiştir. Günümüz bankaların gerçekleştirdikleri fonksiyonlar sürekli bir şekilde artmaktadır. Bunun sonucu olarak da şube performanslarının ölçülmesi konusu da güncelliğini sürekli bir şekilde korumaktadır. Banka performansının belirleyicisi, şubelerinin etkin ve verimli bir şekilde çalışmaları ile doğru orantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Performansın ölçülmesinde esas olarak bilanço büyüklükleri, çeşitli rasyolar ile bunların yıllar itibariyle gelişimleri dikkate alınmaktadır. Şube faaliyetlerindeki gelişimin seyrinin bilinmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi, bankanın geleceğe yönelik planlarının yapılmasında önemli rol oynamaktadır. Şube performans analizleri sonucunda; şubelerin banka toplam karına yaptıkları katkı ile şube personelinin performansları ölçülebilmektedir. Sonuç olarak da, piyasa koşulları dikkate alındığında, şubelerin elde ettiği karın ve verimliliklerinin istenilen düzeyde olup olmadığını belirlemek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study measurement of branch performance in Turkish commercial banking sector and compensating training requirements has been analyzed. The function that banks perform has been increasing both in types and in quality, which fuels the issues of branch performance management alive and current. Determinant of bank performance as a whole is a function of its individual braches? effective and efficient operations. In measuring performance, balance sheet aggregates, various financial ratios along with their developments over years have been taken as main data. Predicting the course of developments of branch operations accurately and analyzing its probable results, would enable the bank to plan its future effectively. With results of branch performance the contribution of a branch to bank?s overall profitability, and personnel performance in that branch could be measured. As conclusion, the methodology utilized in this study provide means and methods to determine the adequacy of a brach?s profitability and productivity in a competitive market environment,