Hazır giyim işletmelerinin kriz dönemlerinde uyguladıkları pazarlama stratejileri
The marketing strategies of the ready wear companies during the crise periods
- Tez No: 211660
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE ÇİVİTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüz dünyasında hızlı iletişim, hızla oluşan pazarlar ve piyasalarda yaşanan hızlı dönüşümler, işletmelerin yoğun bir rekabet ortamına girmesine ve krizlerle karşı karşıya kalmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada, işletmelerin bu gibi kriz ve rekabet ortamlarından en az zararla çıkabilmesi ve hatta bu durumları fırsat haline dönüştürebilmesi için uyguladıkları pazarlama stratejileri incelenmiştir. Bu araştırma, İstanbul il sınırları içinde faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Sanayi Odası'na kayıtlı 2360 hazır giyim işletmesi; araştırmanın örneklemini ise, bu işletmeler arasından rasgele seçilmiş farklı ölçeklerdeki 369 hazır giyim işletmesi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak survey yöntemi, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analizi SPSS 13.00 for Windows programıyla yapılmış olup, tüm analizler amacına uygun olarak yorumlanmıştır. Çalışmanın teori bölümünde kriz, kriz yönetimi ve pazarlama kavramları ile hazır giyim konuları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bulgular bölümünde ise İstanbul'daki büyük, küçük ve orta ölçekli hazır giyim işletmelerinde anket yardımı ile elde edilen verilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, İstanbul'da faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinin, uzun faaliyet sürelerine dayanan tecrübelerine rağmen çeşitli boyutlarda kriz yaşadıkları tespit edilmiştir. Yaşanan bu krizlerin en az zararla atlatılabilmesi için işletme yöneticilerinin değişen tüm çevre faktörlerini göz önünde bulundurarak, uygun pazarlama stratejilerini de kullanmalarına bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The enterprises are in an intensive competition where they face with crises as a result of faster communication, quickly generated markets and rapid market transformation at the current world situation. In this paper, the companies are examined to see what kind of strategies they implement during crises and competition to get the least damage even to make it an opportunity to make profit. The search was done among the ready wear companies that are located in Istanbul. The search includes the 2360 ready wear company that are registered in Istanbul Chamber of Commerce, the sample companies were randomly selected 369 of those 2360 companies. A questionnaire was used to gather data and the survey method is the method of the study. The data is analysed by SPSS 13.00 Windows and annotated according to the goal of the analyses. In the theoretical part of the study, crises, management of the crises and marketing concepts are examined in depth with ready wear subject. In the finding part, the data gained from the questionnaire in the small, middle and bigger companies is placed. In the conclusion part, it is seen that the ready wear companies in Istanbul face with crises in terms of different dimensions despite their long term experiences. It is concluded that if the managers of the companies can consider all the variable factors and develop the convenient marketing strategies, they may cope with the crises.