Medeniyet, kültür, Türk Dili Edebiyatı ve estetik eğitimcisi olarak Nihad Sâmi Banarlı
Civilization,culture,Turkish literature and esthetic pedagogue Nihad Sâmi Banarli
- Tez No: 211658
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Nihad Sâmi Banarlı; edebiyat tarihçisi, yazar, şâir ve edebiyat öğretmenidir. (1907- 1974) Banarlı, öğretmen olarak okullarda kültürlü ve sağlam karakterli gençler yetiştirmiş, öğretmenlik deneyimleri sonucunda Türk çocuğuna edebiyatını, dilini, millî kimliğini benimsetip sevdirmiştir. O, öğrenciler ve Türk gençleri için kaleme aldığı ilmî, millî, pedagojik ve estetik bir anlayışın ürünü olan edebiyat ders kitapları ile gençlere millî şuur kazandırmıştır. Eğitim faaliyetleriyle kültürel, toplumsal, sosyal ve ahlâkî değerlere sahip nesiller yetiştirmek istenir. Edebiyat eğitimi, bir toplumun kullandığı dili ve bu dilin oluşturduğu kültürü vererek millî şuurun oluşmasında katkı sağlamaktadır. Edebî birikimimizi güzel örneklerle tanıtmak ve onun karakteristik özelliklerini, tarafsız bir yaklaşımla değerlendirmek gençlerin estetik eğitimi bakımından da önem taşır. Eğitim ve kültür birbiriyle doğrudan ilişkili iki alandır. Kültür, bir toplumun meydana getirdiği maddî ve mânevî birikimdir. Kültürü meydana getiren ögeler arasında edebiyat, mîmârî, mûsıkî vb. sanat dalları da yer alır. Millî kültür ise; bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı belirlemeye yarayan, tarih boyunca meydana getirilen o millete ait maddî ve manevî değerlerin uyumlu bir bütünüdür. Kültürün unsurları arasında yer alan sosyal terbiye, insanların sosyal adâp ve terbiye doğrultusunda eğitilip yetiştirilmesi; insanlara toplumun en güzel edep ölçülerinin ve toplumsal sorumluluk duygusunun kazandırılmasıdır. Banarlı da, yazılarıyla sosyal terbiye konusuna dikkat çekmiş; bazı sosyal sorunlar için çözüm önerileri sunmuştur. Bu çalışmada, Banarlı'nın görüşlerinden yola çıkılarak kültür-medeniyet, sosyal terbiye, Türk dili edebiyatı ve estetik eğitiminden iyi bir sonuç elde etmek için nelerin yapılması gerektiği konusu üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak; Banarlı'nın, kültür-medeniyet ve millî kültürün eğitimle ilişkisine bununla birlikte Türk dili edebiyatı ve estetik eğitimine dâir görüşlerinin eğitimdeki yeri ve önemi nedir? sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Nihad Sâmi Banarlı, historian of literature, writer and literature teacher. (1907-1974) During his life he trained the Turkish youth with culture and sound charecter and with the help of his experience in teaching he helped the children to like literature, language and national identity. With the help of teaching, it is wanted to bring up children who have cultural, social and moral value. Literature training makes a contribution to constitution of nation senses by using the language and culture of the society. Also it is important for youths estetistic education to explain our literature knowledge with good examples and its characteristic features, and unbiased evaluation. İn this study, it is emphasised that would should be done to get a good result from culture civilization, social education, Turksih literature and education. Banarlı?s viev is main the main source for this study. Culture is treasure that includes material and spiritual things. Also culture consists of literature, architecture, music and other brunches of art. However, national culture earned us national identity and consists of material and spiritual values that helps to understand the difference between natioanalities. National culture changes society to nation and unity of the society is as a result of national culture. Social education is the element of culture, brings up children within social manners and education and gets a social responsibility and the best manners of society. From this point of view social education gets a sense with in the conscience of human. Also Banarlı, paid attention to social education with his writings and offered solutions to some social problems. As a result what is the Banarlı?s wiev?s about culture- civilization and relation between national culture and education, however what is the significance and importance of his views about Turksih literature and esthetic education? is the question that is wanted to answer.