Yöresel kültür parklılıklarının 7-9 yaş grubu çocuklarının resimlerine yansımaları (Ankara ve Mardın illeri örneği)
The reflections of local culture differences to the pictures of the children in 7-9 age group (samples of Ankara and Mardin cities)
- Tez No: 211667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın genel amacı, yöresel kültür farklılıklarının 7-9 yas grubu çocuklarınınresimlerine yansımalarını görmektir. Bu amaç doğrultusunda yöresel kültür farkını ortayakoymaya yönelik, Ankara ve Mardin illerinde 7-9 yas grubu toplam 500 öğrenci üzerindearaştırma yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini, Ankara ve Mardin illerinde random (şans) yöntemiylebelirlenmiş 9 ilköğretim okulundan 7-9 yas grubu toplam 500 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada evrenin tümüne ulaşılmış fakat anketteki soruların tamamını yanıtlanmış toplam300 öğrenci örneklem alınmıştır. Bu araştırma kapsamında, bu illerdeki belirlenmiş ilköğretimokullarındaki 7-9 yas grubu öğrencilere düğün, piknik tatil konulu resimler yaptırılmış vetoplam 19 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formu ile elde edilen bilgilerbelirtke tablosu seklinde verilmiş, sorulara verilen yanıtlar frekans ve yüzde olarak ortayakonulmuştur.Araştırma sonucunda;1. Anketlerde piknik, tatil, ve düğün konulu sorulara verilen cevaplar karsılaştırıldığındaher iki ilimizde de anlamlı farklar olduğu görülmüştür.2. Yöresel kültür farkının çocuk resimlerine yansıdığı görülmüştür. Özellikle ?düğün?konulu resimlerde kültür farkı mekan, sema ve anlatımsallığa yansımıştır.3. Mardin ve Ankara illerinden araştırmaya katılan öğrencilerin çizgisel gelişim düzeyibelirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin gelişim düzeyinde anlamlı bir farkbulunmamıştır. Yöresel kültür farklılıkları çocukların gelişim düzeyinietkilememektedir.4. Araştırmaya katılan öğrencilerin bulundukları çevrenin, yaptıkları resimleri etkilediğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research is to see reflections of local culture differences to thepictures of the children in 7-9 age group. A research has been made in the city of Ankara andMardin on the group of 7-9 age totally on 500 students with the aim of emerging the local culturedifference.The research has baeen carried out by using qualitatlve research model. The environmentof research contains totally 500 students that becoming definite with the method of random in thecity of Mardin and Ankara from 9 primary schools on the age of 7-9. In the research all of theenvironment was reached but totally 300 students are taken into the research who answered wellthe questions in the public survey. In the extent of this research in the schools definited before inthese cities teacher wanted students who are at the age of 7-9 to make pictures with the theme ofwedding feast, picnic and holiday and 19 public surveys were used. The information taken withpublic survey form is given as emblem table and answers given to the questions are given asfrequency and percentage. With the result of the research ;1. It has been seen that in public surveys answers given to the with the theme of picnic,holiday and wedding feast are different in our two cities.2. It has been seen that local culture difference has reflected the pictures of the children.Especially, in the pictures having the theme of wedding feastculture difference reflected to place,diagram and expressionalism.3.it has been become linear growth level of students who participated to the research from thecity of Ankara and Mardin.There is not any vital difference in the gowth of linear level ofstudents participated in research. The local culture d?fferences have not effected the linear growthlevel of the children.