Dört-beş yaş çocuklarının sosyal davranışları ile ebeveyn davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relation between social behaviors of children aged four-five years and behaviors of parents
  1. Tez No: 211668
  2. Yazar: BANU EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma dört-beş yaş çocuklarının sosyal davranışları ile ebeveyndavranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanınevrenini, Ankara iline bağlı merkez ilçelerinde bulunan özel okul öncesi eğitimkurumlarına devam eden dört-beş yaş grubu çocukların ebeveynleri ve öğretmenlerioluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine alınacak ebeveyn ve öğretmen sayısınıbelirlemek için görülme sıklığı ve duyarlılık dikkate alınarak Basit RastgeleÖrneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise 13 özel okulöncesieğitim kurumundan 101 çocuğun ebeveyni ve dört yaş grubuna ait 7, dört-beş yaşgrubuna ait 13, toplam 20 öğretmen oluşturmuştur. Veriler Davranış DerecelendirmeÖlçeği, Ebeveyn Kendi Davranışını Değerlendirme Ölçeği ve kişisel bilgi formu iletoplanmıştır.Veri toplama araçlarından DDÖ, çocuklara öğretmenler tarafından uygulanmış,EKDDÖ ve kişisel bilgi formu ise ebeveynlere araştırmacı tarafından uygulanmıştır.Araştırma verileri bilgisayara işlenmiş, çocuklar ve ebeveynleri ile ilgilidemografik bilgiler, tablolar halinde frekans ve yüzdelik değerleriyle birliktebelirtilmiştir. Ardından çalışmada elde edilen veriler SPSS 12.0 paket programıyardımı ile değerlendirilmiştir. İki gruplu karşılaştırmalarda parametrik olmayantestlerden Man Whitney testi, Üç gruplu karşılaştırmalarda ise Kruskall-Wallis testikullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine relation between socialbehaviors of children aged four-five years and behaviors of parents. Population of thestudy included parents and teachers of children aged four-five years who areattending private pre-school training organizations affiliated to central districts ofAnkara province. In order to determine number of parents and teachers to beincluded in the population of the study, Simple Random Sample Method was usedtaking incidence of being seen and sensitivity into consideration. Sample of the studywas consisted of parents of 101 children attending 13 private pre-school trainingorganizations and totally 20 teachers with 7 teachers related to children within agegroup of four years and 13 teachers related to children within age group of four-fiveyears. Relevant data was collected by Behavior Rating Scale, Behavior Self-Assessment Scale for Parents and individual information form.Among data collection tools, Behavior Rating Scale were applied to childrenby their teachers, but Behavior Self-Assessment Scale for Parents and individualinformation form were performed by researcher.Research data was transferred to digital media and they were examinedtogether with demographics about parents, frequencies, and using SPSS 12.0software package. In two-group comparisons, Mann-Whitney test was used amongnon-parametric tests and Kruskal Wallis test was used for three-group comparisons.Inter-variable relations were examined by Sperman correlation analysis.