Metne dayalı dil bilgisi öğretimi
Teaching grammar through text
- Tez No: 211674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın temel amacı metne dayalı dil bilgisi öğretiminin, öğrencilerin dil bilgisi başarılarını nasıl etkilediğini, bu yöntemle geleneksel öğretim yöntemi arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemektir.Çalışma için öncelikle altı, yedi ve sekizinci sınıfta öğretilen dil bilgisi kurallarından ek, kelime ve cümle düzeyinde olmak üzere ?ek fiil, yapım ekleri, yapı bakımından kelimeler, sıfatlar, zarflar ve cümlenin ögeleri? konuları belirlenmiş, öğrencilerin bu konulardaki becerilerini ölçmek amacıyla elli sorudan oluşan çoktan seçmeli bir test hazırlanmıştır. Test, geçerliği sınanmak üzere 118 öğrenci üzerinde uygulanmış ve ITEMAN programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Test istatistikleri; aritmetik ortalama, standart sapma ve güvenilirlik yönlerinden hesaplanmış ve gerekli madde düzeltme çalışmaları yapılarak kırk soruluk bir ön ve son test elde edilmiştir. Daha sonra bu test uygulanmıştır. Aralarında dil bilgisi açısından anlamlı bir fark olmayan Ankara Gölbaşı TEK İlköğretim Okulunun bir şubesi kontrol grubu; Etimesgut Sakarya İlköğretim Okulunun bir şubesi de deney grubu olarak alınmıştır. Uygulama materyali olarak da 2006-2007 öğretim yılında okutulan ders kitaplarından hedef dil bilgisi kurallarına uygun metinler seçilmiş ve bunlara dayalı olarak etkinlikler hazırlanmış ve deney grubuna on iki saat süresince uygulanmıştır. Her iki gruba son test uygulanarak toplanan verilerin analizinde SPSS 11.5 (Statistic Package For Social Science) programı kullanılmıştır.Araştırma sonunda metne dayalı dil bilgisi öğretiminin, öğrencilerin dil bilgisi becerilerini geliştirmede geleneksel yönteme göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Bu gelişmenin testin tümünde anlamlı olduğu ancak konulara tek tek bakıldığında belirli bir artış olmasına rağmen bunun anlamlı olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study is to investigate whether teaching grammar through text has an impact on students? grammar achievement and there is a meaningful difference between this method and traditional teaching method.Six subjects have been selected at suffix, word and sentence level from grammar rules taught at class six, seven and eight and a multi selection test consists of fifty questions has been prepared fort the purpose of measuring students? skills on these issues. Test has been conducted to 118 students to be examined its effectiveness and evaluated by using ITEMAN programme. Arithmetic mean, standart deviation and confidence have been calculated as test statistics and having done necessary item corrections a first and last test consists of 40 questions has been done. This test has been applied to some schools. One unit of Ankara Gölbaşı TEK Primary School in which there is no meaningful difference and one unit of Etimesgut Sakarya Primary School have been determined as control group and experiment group respectively. Texts suitable for goal grammar rules in textbooks taught in 2006-2007 teaching year have been selected as implementetion material and activities based on these texts have been prepared and implemented to experiment group during twelve hours. SPSS 11.5 has been used in analyzing data collected from the last tests applied to both group.It has been concluded at the end of this tudy that teaching grammar through text is more effective in improving students? grammar skills than conventional technique.