Modernleşmenin ve devletçi ekonomi politiğin kırsal kesim üzerine etkileri 1929-1939.
The effects of modernization and etatist economy politics on the turkish agriculture 1929-1939.
  1. Tez No: 211696
  2. Yazar: FATİH TUĞLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu araştırmada, 1929-1939 yılları arasında Türk tarım kesimini dönüştürmek, modernleştirmek ve buhran nedeniyle uğradığı ekonomik kayıpları geri kazandırmak için uygulanan tarım politikaları, dönemin ekonomik politikalarıyla ilişkili olarak incelenmeye çalışılmıştır. İthal ikameci sanayi politikalarına uygun olarak ülke içinde sanayinin yerleşmesi ve hammadde-pazar endişelerini ortadan kaldırması için tarım kesimini destekleyici ve modernleştirici uygulamalara gidilmiştir. Destekleme alımları, tarımsal kredi piyasası oluşturma çabaları ve kırsal kalkınma projeleri gibi uygulamalar bu kapsamda değerlendirilmiş ve bu döneme ait kaynakların ayrıntılı bir taraması ile arşiv belgelerinden elde edilen rakamsal veriler ve bölgesel raporlar üzerinden istenilen sonuca ne ölçüde ulaşıldığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Küçük ve orta büyüklükteki köylüleri kalkındırma adına yapılan düzenleme ve girişimlerin, planlama aşamasından uygulamaya geçtikten sonra maddi yetersizlik, uygulama hataları, yanlış planlama ve örgütlenme sorunları, yetişmiş eleman yetersizliği ve diğer nedenlerle istenen başarıya tam olarak ulaşılamadığı ve kırsal kesimde istenen ekonomik ve kültürel dönüşümün sağlanamadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the policies practised for the transformation and modernization of the Turkish agriculture in the years 1929 and 1939, and for recovery of the economic damage emerged in 1929 in Turkish economy. The study also tries to examine the relations between agricultural policies and the economic politics of the period. The basic determinative policy of the period, the import substitution for industrialization required the implementation of the policies for the modernization of the agriculture in order to support industrialization in the country and to remove the fear of market and raw materials. In this regard, the thesis examines the practices of support purchases, efforts for creating an effective agricultural market and rural development projects; and tries to understand to what degree the expected results were acquired in the light of data from the Republican archives, the detailed scanning of the sources of the period and the regional reports. The thesis concludes that the political arrangements for the development of small and middle sized peasants did not reach the expected success entirely due to the economic inadequacy, various errors of implementation, wrong planning and disorganization, the lack of agricultural experts and the other reasons. The thesis also claims that the desired economic and cultural transformation in rural Turkey could not be succeeded in the perod of 1929 and 1939.