Öğretmen eğitiminde uygulama öğretmenliği uygulamalarının değerlendirilmesi
Evulation of the practise of cooperating teacher in initial teacher training
  1. Tez No: 211695
  2. Yazar: RAMAZAN SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de eğitim fakültelerinin ilköğretim bölümlerindeki öğretmen yetiştirme programlarında okul uygulama çalışmalarının yürütülmesinde önemli yeri olan uygulama öğretmenliği uygulamasını çeşitli yönleriyle değerlendirmektir. Araştırma betimsel tarama modelinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, 2005?2006 öğretim yılında Türkiye'de üniversitelerin bünyelerinde ilköğretim bölümü bulunan eğitim fakülteleri, bu fakültelerin işbirliği yaptıkları milli eğitim müdürlükleri ve uygulama okulları ile uygulama çalışmalarıyla ilgili olarak görev yapan fakülte uygulama koordinatörleri, milli eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörleri, uygulama okulu koordinatörleri, uygulama öğretim elemanları, uygulama öğretmenleri ve uygulama etkinliklerine katılan öğretmen adaylarıdır. Araştırmanın örnekleminde ise, 17 fakülte uygulama koordinatörü, 17 milli eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörü, 303 uygulama okulu koordinatörü, 272 uygulama öğretim elemanı, 798 uygulama öğretmeni ve 3 375 öğretmen adayı bulunmaktadır. Ancak, araştırmaya 17 fakülte uygulama koordinatörü, 173 öğretim elamanı, 498 uygulama öğretmeni ve 2 377 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmadaki veriler, ?Uygulama Öğretmenlerinin Özellikleri ile Sorunlarını Belirleme Anketi?, ?Uygulama Öğretmenini Seçme Yöntemi ile Yetiştirme Etkinliklerini Belirleme Anketi? ve ?Uygulama Öğretmenliği Rolleri Ölçeği? olmak üzere üç bilgi toplama aracı ile toplanmıştır. Verilerin yorumlanmasında, sayı, aritmetik ortalama, ii yüzde, standart sapma istatistik teknikleri kullanılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında 11,5 SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmayla, uygulama öğretmenlerinin erkek öğretmen ağırlıklı olduğu, eğitim düzeylerinin lisans, mesleki deneyim sürelerinin 10 yıl ve daha çok, uygulama öğretmenliğindeki deneyim sürelerinin de 4 yıl ve üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, uygulama öğretmeni seçimlerinin çoğu yerde yapılmadığı, seçme işlemleri yapılan yerlerde de daha çok uygulama okulu müdürleri ile fakülte uygulama koordinatörlerinin belirleyici oldukları ve seçimde aranan ölçütlerin uygulama öğretmenliği görevi ile ilgili olmayan özellikleri içerdiği saptanmıştır. Ayrıca, uygulama öğretmeni yetiştirmeye dönük etkinliklerden uygulama öğretmenlerinin bir bölümünün yararlanamadığı, düzenlenen çoğu etkinliklerin de kısa süreli toplantılarla sınırlı kaldığı anlaşılmaktadır. Bunların yanı sıra, uygulama öğretmenlerinin meslektaşlık rolünü iyi düzeyde yerine getirmelerine karşılık, uzmanlık başta olmak üzere rehberlik, liderlik ve açıklık rollerini orta düzeyde gerçekleştirdikleri saptanmıştır. Öte yandan, uygulama öğretmenlerinin okul uygulama çalışmalarıyla ilgili olarak bilgilendirici materyallere ulaşma, sorunlarını çözmek için ilgililerden danışmanlık yardımı alma, uygulama öğretim elemanıyla iletişim sağlama ve öğretmen adayları ile ilgili doldurulacak formlar ile dosya içerikleriyle ilgili işlemlere dönük bilgilendirilme konularında sorun yaşadıkları anlaşılmaktadır. Bu sorunlara ek olarak, uygulama öğretmenlerinin yetiştirilmesi için verilen öğretmen adayı sayısının çok olması nedeniyle kılavuzluk görevlerini yeterince yerine getiremedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate different aspects of the practice teaching implementation which occupies an important part in teaching practice activities in schools in teacher training programs in primary teaching departments of education faculties in Turkey. The study was carried out by using a descriptive survey method. The population of this research study includes faculties of education with primary teaching departments, directorates of national education and practice schools as the partners of these faculties during the teaching practice activities, and faculty coordinators and coordinators of directorates of national education, and also school coordinators, supervisors, cooperating teachers, and student teachers who participated in the teaching practice activities throughout the 2005-2006 academic year in Turkey. The sample of this study consisted of 17 faculty coordinators, 17 local authorities of the ministry of national education, 303 school coordinators, 272 supervisors, 798 cooperating teachers, and 3375 student teachers. However, 17 faculty coordinators, 173 supervisors, 498 cooperating teachers and 2377 student teachers participated in this study. The data in this study were gathered by applying the following two questionnaires and one scale: ?Questionnaire for Identifying Qualities and Problems of Coordinating Teachers?, ?Questionnaire for Identifying Coordinating Teacher Election Methods and Training Activities?, and ?The Coordinating Teachers? Roles Scale?. Numerous statistical techniques such as means, percentages and standard deviation were used for ii analyzing and interpreting the data. Statistical analysis of the data was done by computer, using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) Version 11.5. The findings of this study showed that the majority of cooperating teachers were male with undergraduate diplomas, 10 or more years of teaching and also 4 or more years of practice teaching experiences. The results of the study also indicated that the cooperating teachers could not be selected in many places, and in places where they were selected only practice school headmasters and faculty coordinators were effective in determining them, and in such cases, since the selection criteria required were not taken into consideration, the cooperating teachers who did not have the qualifications specified for the cooperating teacher tasks were selected. In addition, it was understood that some cooperating teachers could not benefit from training activities for improving themselves as cooperating teachers and most training activities arranged were limited with short meetings. Besides, even though cooperating teachers performed their roles as colleagues at a good level, they performed their roles of expertise, guidance, leadership, and also openness at an average level. Furthermore, cooperating teachers had trouble in terms of accessing to the informative materials written about school practice activities, consulting the authorities to solve the problems faced; communicating with supervisors, and experiencing difficulties while filling in some forms for student teachers and acquainting themselves with the procedures related to the contents of portfolios. In addition to all these, cooperating teachers were not able to perform their guidance roles adequately since it was discovered that the number of student teachers assigned to them for training was too many.