İlköğretim sosyal bilgiler öğretmenliği son sınıf öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine verdikleri değer ve mesleki yeterlilikleri (Uşak örneklemi)
The value that the students of primary school social sciences teaching department have for teaching profession and their professional adequecy (Uşak example)
  1. Tez No: 211701
  2. Yazar: EKREM AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu arastırmanın temel amacı; lkögretim Sosyal Bilgiler Ögretmenligi Son Sınıf Ögrencilerinin Ögretmenlik Meslegine Verdikleri Degeri Ve Mesleki Yeterlilikleri üst düzeye çıkarabilmeleri konusunda karsılasılan problemleri Usak Üniversitesi ögrencilerinin görüsleri dogrultusunda tespit ederek, bu problemi ortadan kaldırmak için neler yapılabilecegini ortaya koymaktır. Arastırmanın çalısma evrenini Usak ilinde yeni kurulan Usak Üniversitesinde 2006-2007 egitim ögretim yılında ögrenim hayatlarının son yılını yasayan Sosyal Bilgiler Ögretmenligi Bölümü Son Sınıf ögrencileri olusturmaktadır. Ögrencilere 50 sorudan olusan bir anket uygulanmıstır. Anket üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm ögretmenlerinin kisisel bilgilerini, ikinci bölüm ögrencilerin konu ile ilgili tutumlarını ölçmeye yönelik sorular içermektedir. Üçüncü bölüm ise ögrencilerin problemi çözmek için görüslerini ögrenmek ve mevcut durumu tespit etmek amacıyla hazırlanmıstır. Anket sonuçları bilgisayarda SPSS 15.0 istatistik programı yardımıyla frekans, yüzde, t ve f testi teknikleri kullanılarak çözümlenmistir. Çoklu varyasyon (Anlamlılık ) testlerinde a:0.05 düzeyi esas alınmıstır. Arastırma sonucunda Sosyal Bilgiler Ögretmenligi son sınıf ögrencilerinin meslek hayatlarında daha duyarlı ve yeterli bilgiye sahip olabilmesi anket sorularındaki tutum ve görüslerle ortaya konulmus ve çözüm önerileri getirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to determine the value, which the students of primary school social sciences teaching department have for teaching profession, their professional adequecy and the problems they confront while increasing this value by taking into account the opinions of students of Usak University and to clarify what to do to prevent these problems. A fifty-question survey has been applied to senior students of Primary School Social Sciences Department of Usak University which has been just founded, in 2006- 2007 education year in Usak city universe. The survey has three parts. The first part involves department teachers? personal information and the second part involves the questions which measure students? attitudes to the subject. The third part has also been prepared to learn the students? ideas to solve the problem and determine the existing situation. The results of the survey has been resolved by the help of SPSS statistics programme at computer by using frequency, per cent, t and f test techniques. a:0.05 level has been taken into account at multiple variation (meaningness) tests. As a consequence of the research it has been brought about that the senior students of Primary School Social Sciences Department to be more sensible and to have adequate information at their vocational life by the attitudes and ideas at the survey and tried to present suggestions.