Seyyid Bey'in (1873-1925) kelamî görüşleri ve hilafet hakkındaki düşünceleri
Seyyid Bey and his views about kelam (Islamic theology) and caliphate
- Tez No: 211718
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN BAĞÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tezimiz ?Seyyid Bey (1873-1925)'in Kelami Görüsleri ve Hilafet Hakkındaki Düsünceleri? adını tasımaktadır. Arastırmamız iki bölümden olusuyor. Bu çalısmadan Seyyid Bey'in, kelam ilminin bir takım konuları ve halifelikle ilgili düsüncelerini ortaya koymaya ve analiz etmeye gayret ettik. Seyyid Bey'in kelami görüsleri çalısmamızın birinci bölümünü olusturmaktadır. Bu bölümde Seyyid Bey'in Usul-û Fıkıh Dersleri, Usul-û Fıkıh-Medhal eserlerinden sırasıyla ?slamda irade, kaza ve kader, hüsün-buluh, tâzib-i muti ve teklif ma la yutak, ilim edinme yolları ve aslî deliller? konularını günümüz Türkçesine çevirdik. Daha sonra kaynakçamızda belirttigimiz eserlerden yararlanmak sûretiyle bunları degerlendirme yoluna gittik. Çalısmamızın ikinci bölümünde ise Seyyid Bey'in hilafet hakkındaki düsüncelerine yer verdik. Burada ilk olarak Seyyid Bey'in eserlerinden konuyla ilgili bölümlerin günümüz Türkçesine çevirisini daha sonra hilafetin kaldırılması ile ilgili meclis konusmasını aynen tezimize alarak bunların degerlendirmelerini yaptık. Özellikle Seyyid Bey'in mecliste yapmıs oldugu konusma çok yankı uyandırmıs kimilerinin takdirini toplarken kimilerinin elestirilerine maruz kalmasına neden olmustur. Bu konusma Seyyid Bey'i halifeligin kaldırılmasındaki ?gizli kahraman? yapmıstır. Kendisi kelam bahisleriyle ilgili düsüncelerini Maturidî akaidi açısından ortaya koymustur. Es'ari görüsün böylesine hakim oldugu bir ortamda bu Seyyid Bey için dikkat çekici bir durumdur.
Özet (Çeviri)
The title of our dissertation is Seyyid Bey and his views about Kelam (Islamic Theology) and Caliphate. We tried to show/bring about and analyze some ideas of him about Caliphate and some problems of Kelam. Our study has two chapters. In the first chapter, we gave theological ideas of Seyyid Bey. Some parts from his books ?The Lessons on the Methodology of Islamic Law? and Introduction to Methodology of Islamic Law? were transliterated in to present Turkish. They are: The will, destiny, decree, beauty-ugliness, an affordable request and the ways of having knowledge and principal proofs in Islam. Then they were evaluated by the helping of the sources that indicated in bibliography. The second chapter is about the views of Seyyid Bey?s on Caliphate. His views on this subject first transliterated and his speech at Assembly about the abrogation of Caliphate took place in this chapter as it was. Of course, our evaluation about the chapter was not forgotten. His speech at Assembly made too many sensations. While some people were appreciating him, others were opposing. This speech made him ?a hidden hero? about the abrogation of Caliphate. He explained his views about Islamic Theology on Maturidi sect. In an atmosphere that reign Es?ari sect?s ideas, it was interesting case for Seyyid Bey.