Kur'an'ın Cem'i ile ilgili rivayetler ve tahlili
Then hearsays related to collection of Qur'an and the analysis of hearsays
  1. Tez No: 211719
  2. Yazar: AYŞE AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HABİL NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tezimizin konusu Kur'an'ın toplanması ve bu süreçte yasanan seylerin bir degerlendirilmesidir. Sahabe döneminden bu konuda bize ulasan rivayetlerin bir tahlil ve tenkididir. Öncelikle Hz. Peygamber döneminde vahyin yazıya geçirilmesi, ezberlenmesi, ögretimi ve vahiy malzemeleri konusunu isledik. Hz. Peygamber'in vefatından hemen sonra Hz. Ebu Bekir döneminde vahyin derlenmesi, gerekçesi ve takip edilen metoda yer verdik. Hz. Osman döneminde ise Kur'an'ın çogaltılması, teknigi ve istinsah komisyonundaki üyelerden bahsettik. Daha sonra da Kur'an'da eksiklik ve fazlalık olduguna dair rivayetlerin analizini yaparak daha çok bu konuya egilerek teknik çalısmalar kısmına agırlık verdik. Kur'an Tarihi çalısmaları batıda çok ragbet görüp, oryantalistlerin gündemini çok mesgul ettiginden, bu konuda birçok eser kaleme almıslardır. Kendi kutsal kitaplarının otantik olmayısı Kur'an'a da bu sekilde bakmalarına neden olmus, elestirel bir yaklasım tarzıyla konuya egilmislerdir. Müslüman arastırıcılar da hem Kur'an'a verdikleri degerden dolayı hem de onların elestirilerine cevap mahiyetinde birçok eser kaleme almıslardır. Konuyla ilgili rivayetler degerlendirildikten sonra çogunun batıl oldugu tespit edilmis, sahih olanları ise, destekleyen argümanlar olmadıgından geçerli olamayacagı kanaatine varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the collection of Quran and an evaluation of the things thathappened in this period. It is an analysis and a criticism of the hearsays reaching us from the period of sahabe. First of all, we have mentioned about turning the divine inspiration into written from, its memorization, its teaching and the staff of the divine inspiration in Hz. Prophet period.We have given place to the collection of divine inspiration, its reason and the method that was followed in Hz. Ebu Bekir period just after the death of Hz. Prophet. In Hz. Osman period, we've talked about the reproduction of Quran, its technique and the members in copying commision. Then, we have analyzed the hearsays which claim that there are shortcomings and extras in Quran and being concerned in this issue more, we have focused on technique studying section. As Quran History studies were popular in west and it engaged orientalist's agenda pretty much, they wrote several works about this subject. As their own holy book was not authentic, that caused them to see Quran in this way and they worked on the matter with a criticial approach. The Muslim investigaters wrote many works for both they esteemed Quran and they wanted to give response to their criticism. After the hearsays about the subjects were evaluated, it was found that most of them were untrue and because there were no arguments which supported the ones, they were believed not to be valid.