Nakibzâde Hâlid aynî ve neticetü'l-usûl adlı eserinin tahkik ve tahlili
Analyses of Nakibzade halid ayni and his work neticetu'l-usul
  1. Tez No: 211759
  2. Yazar: BÜNYAMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. YUNUS APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tezimizde Hanefi fıkıh alimlerinden Nakibzâde Hâlid Ayni'nin ?Neticetü'l-Usûl? adlı eserini tahkik ederek, müellifin hayatı, fıkıh usulü alanındaki görüsleri, ve eserin fıkıh usulü tarihindeki yeri gibi konuları arastırıp degerlendirdik. Çalısmamız bir giris, üç bölüm ve bir sonuçtan olusmaktadır. Giris bölümünde eserin nüshaları ile ilgili bilgileri verdikten sonra tahkik ve tahlilde izledigimiz metotları belirttik. Birinci bölümde eserin müellifi olan Nakibzade'nin hayatı ve yasadıgı dönemle ilgili elde ettigimiz bilgileri ve ulastıgımız bütün ipuçlarını degerlendirdik. kinci bölümde müellifimizin“Neticetü'l-Usul”adlı eserinin tahlilini yaptık. Üçüncü bölümde tahkikli metni verdik. Sonuç bölümünde ise çalısmamız neticesinde vardıgımız sonuçları ortaya koyup bir degerlendirme yapmaya çalıstık. Tezimizin müellifin hayatını, eserlerini ve fıkıh usulü alanındaki görüslerini içine alan birinci bölümünde kaynak taraması ve analizi teknigini kullandık. Nüsha incelemesi yaptıgımız son bölümde ise eserin nüshalarını arastırdık, müellif nüshasına ulasmaya çalıstık ve elde ettigimiz nüshadan eserin tahkikini yaptık. Eserin tahlil ve degerlendirilmesinin yapıldıgı ikinci bölümde ise yine kaynak taraması ve analizi teknigini kullandık. Tezi yapmaktaki amacımız, Neticetü'l-Usul adlı eseri tahkik ederek istifadeye hazır hale getirmek ve eserin müellifi olan Nakibzade Halid Ayni'nin hayatını ve fıkıh usulü alanındaki görüslerini sistemli bir sekilde ortaya koymaktır. Hatalarımızın iyi niyetle karsılanacagını umuyor ve çalısmamızın okuyuculara faydalı olmasını temenni ediyoruz.
Özet (Çeviri)
In our thesis while we?ve analyzed ?Neticetü?l-Usûl? which is a work of Nakibzâde Hâlid Ayni who belongs to Hanefi sect, we?ve also searched and evaluated his life, his thoughts onscience of fiqh rule and place of his work in fiqh literature. Our study consists of an introduction, 3 chapters and a conclusion. After determined submitting some information on the work in the introduction, we determined the methodology of the study. In the first chapter we?ve evaluated the clues of Nakibzade?s life and his period. In the second chapter we?ve analyzed his work“Neticetü?l-Usul”. In the third chapter we?ve made acritical analysis of the Arabic text. In the conclusion we?ve tried to reach a final result based on our studies. We?ve employed the methodology and literature scanning in studying our outhor?s life, works and thoughts on fiqh in the first chapter. In the last chapter we?ve evaluated the text, we?ve searched the texts of the work, we?ve tried to reach the original texts of the work and the text we?ve handled and we analyzed the work. In the second chapter where the evaluation was made, we?ve used the literature scanning and analyzing method. The aim of the study is, evaluting the work of Neticetü?l-Usul and make it ready fort he use of scholars and presenting the life of Nakibzade Halid Ayni and his thoughts on fiqh rules with a systematic way.