Yahya Nazım Divanı (III. Divan) (İnceleme-metin)
Yahya Nazım Divanı 3.(analysis-text)
  1. Tez No: 211760
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT TOKATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
17. yy.'ın ikinci yarınsında 18. yy.'ın birinci çeyreginde yasamıs olan Yahyâ Nazîm'in ?Dîvân-ı Belâgat-'Unvân-ı Nazîm? isimli eserinin III. Dîvânı tez konusu olarak ele alındı. III. Dîvânın transkripsiyonlu metni titiz bir çalısmayla ortaya kondu. Aynı zamanda metnin kısa bir incelemesi yapıldı. Ayrıca eseri meydana getiren sâirin hayatı ve edebi sahsiyeti kısaca tanıtıldı. Sâirin yasadıgı döneme göre kullandıgı dil, üslup üzerinde duruldu. Amacımız sâirimizin Dîvânını Arap alfabesinden Latin alfabesine çevirerek (transkribe ederek) arastırmacıların istifâdesine sunmaktır. Böylece geçmiste kalan kültür sanat eserlerimizi günümüze tasıyarak unutulmaktan kurtarmıs olacagız. Yahyâ Nazîm bu dîvânında iki (2) münâcât, Kâsîde nazım sekliyle yazılmıs yirmi sekiz (28) na't, gazel nazım sekliyle yazılmıs bir (1) na't, terkib-i bent nazım sekliyle yazılmıs iki (2) na't ve kıt'a nazım sekliyle yazılmıs bir (1) tarih bulunmaktadır. Sâirin bes dîvânında dördü birkaç yıl evvel yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıstı. III. Dîvânın da hazırlanmasıyla kitap tamamlanmıs olacak.
Özet (Çeviri)
III. Book of ?Dîvân-ı Belâgat-?Unvân-ı Nazîm? belonging to Yahyâ Nazîm who lived in the second half of the 17th century and in the first quarter of the 18th century has been studied as the subject of the Thesis. The transcriptional text of III. Book has been prepared meticulously. At the same time, a brief study on the Text has been realized. Moreover, the literature personality and life of the poet, who created the work has been introduced in brief. The language and the style the poet used in his period have been studied, as well. Exemplifications regarding verses of Koran, hadith and proverbs which are mostly used in his poems have been inserted Our objective is to present the poet?s dîvân to the use of researchers by converting it into Latin alphabet from Arabic alphabet. Thus, we will be able to convey the cultural and artistic works created in past to the present and protect them from being forgotten The transcriptional method appreciated most by everybody has been used in III. Book of Yahyâ Nazîm. In this book of Yahyâ Nazîm are 2 Beseeching to Good poems (münâcât) and 28 Prophet praising poems(na?t) written in 1 eulogy, and 2 grouping paragraph (terkib-i bent) and 1 date continenet ( kıta) 4 of poet?s 5 dîvâns were prepared in postgraduate license thesis studies a few years ago. After the preparation of III. Book as well, the book will be completed