Kamu harcamalarının özel sektör yatırımları üzerindeki dinamik etkileri
Dynamic effects of public spendings on private investment
  1. Tez No: 211761
  2. Yazar: RECEP DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAİK BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Özel yatırım ve kamu harcaması arasındaki ilişki, son yıllarda oldukça önemli araştırma konularından biri haline gelmiştir. Hem teorik hem de ampirik literatürün büyük bir bölümü, özel yatırımlar ve kamu harcamaları arasındaki ilişkiye odaklanmışlardır. Eğer harcamanın türü, özel yatırımın verimliliğini artırıyorsa, kamu harcaması özel yatırımla tamamlayıcı bir ilişkiye sahip olacaktır. Bu durumda, kamu harcamasındaki bir artış, özel yatırımda bir artışa yol açacaktır. Bununla birlikte, eğer kamu harcaması ile özel yatırım arasındaki ilişki ikameciliğe dayanıyorsa, kamu harcaması özel yatırımı dışlayacaktır. Bu çalışmada, 1988-2005 dönemine ilişkin Türkiye'ye ait üçer aylık veriler kullanılarak, kamu harcaması ile özel yatırım arasındaki ilişki incelenmiştir. Ampirik sonuçlar, özel yatırım, özel tüketim harcaması ve kamu harcamalarının kullanıldığı VAR tahminlerine ve Ko-entegrasyon analizlerine dayanmaktadır. Tahmin sonuçları, kamu harcamasının özel yatırımları dışladığını ortaya koymaktadır. Hem kamunun tüketim harcaması hem de kamunun yatırım harcamasındaki bir artış, özel yatırımda bir azalışa neden olacaktır. Diğer taraftan, özel tüketim harcaması, özel yatırım üzerinde bir artışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between private investment and public spending has been the subject of considerable research in recent years. An extensive body of both theorical and empirical literature focuses on the relationship between private investment and public spendings. Public spendings may have a complementary relationship with private investment İf that type of spendings improves the productivity of private investment. In this case, an increase in public spendings leads to an increase in private investment. However, public spending may crowd out private investment If the relationship between them is based on substitutability. In this thesis, using quarterly data for Turkey over the period of 1988-2005, it is attempted to examine the relationship between them. The empirical results are based on VAR estimates and cointegration analyse using private investment, private consumption spendings and public spendings. Estimation results indicate that public spendings crowd out private investment. An increase in both public consumption and public investment lead to decrease in private investment. On the other hand, private consumption spending leads to an increase in private investment.