Özel hastanelerde rekabet ve Kayseri uygulaması
Competition among private hospitals and empirical evidence from Kayseri
- Tez No: 211762
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAATÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tezin konusu, saglık ekonomisi ve saglık ekonomisinin ilgilendigi konulardan saglık hizmetleri piyasasında hastaneler arasında rekabettir. Çalısmanın iki amacı vardır. Birincisi, saglık hizmetleri piyasası ve saglık ekonomisiyle ilgili konuları tanımlamaktır. kincisi, saglık hizmetleri piyasasında hastaneler arasındaki rekabeti teorik ve ampirik çalısmalara göre incelemek ve aynı zamanda da Kayseri merkezde faaliyet gösteren hastanelerin rekabet düzeylerini; poliklinik sayısı, yatak sayısı, ölüm oranı ve yatak isgal oranına göre ölçmektir. Çalısmada yararlanılan 2005-2006 yıllarına ait veriler devlet ve özel hastaneler ile Kayseri Saglık Müdürlügü'nden saglanmıstır. Hastaneler arasındaki rekabet düzeyinin belirlenmesinde Herfindahl Hirschman Index'nden yararlanılmıstır. Saglık hizmetleri piyasasında yapılan arastırmaların çogu, hastaneler arasındaki rekabette doktor ve hastayı elde etmek için ileri teknoloji ve spesifik bölümlerden yararlanmaktadır. Herfindahl Hirschman endeksine göre, Kayseri merkezde faaliyet gösteren hastaneler arasında oligopol piyasa yapısı söz konusudur. HHI ölçümüne göre yatak isgal oranı hariç, poliklinik sayısı, yatak sayısı ve ölüm oranı 1800'ün üzerindedir. Yatak isgal oranı, 1600'ün altındadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is health economics and related key issues, health care market and competition among hospitals. There are two purposes of this study. The first is to identify key issues concerning the related subjects of health economic and healthcare market. The second is to examine the nature of competition among hospitals in health care markets to survey the findings from to the theoretical and empirical literature on this topic and also to measure competition among hospitals which operating in the centre of Kayseri considering the numbers of polyclinic, bed size, death rate and bed occupancy rate. In this study, the data employed were collected from the public and private hospitals and Health Directorate for Kayseri in 2005-2006. The measurement of competition among hospitals has been conducted by Herfindahl Hirschman Index. The majority of research in health care markets supported the idea that hospitals competed for doctor affiliation and for patient by offering specialized, high-tech services. The competition among hospitals which are operating in the center of Kayseri based on oligopoly market structure. According to measurement of HHI the number of polyclinic, bed size and death rate was higher than 1800 except bed occupancy rate. It was lower than 1600.