İhvan-ı Safa ve İbni Sina'da aşk-güzellik ilişkisi
Ihvan-i Safa and Ibni Sina also relation between love and beauty
- Tez No: 211765
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. KAMİL CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Miladî X. yüzyılda yasadıkları dönemin yöneticileri tarafından kendilerine karsı, hosnutsuzluk kaygılarından dolayı takip edilebilecekleri endisesiyle çalısmalarını gizlilik içerisinde yürütmeyi tercih eden hvan-ı Safa, Resâ'ilü hvan-ı Safa adlı eserlerinde ask ve güzellik hakkındaki görüslerine yer vermislerdir. hvan-ı Safa ask hakkında ileri sürülen hastalık, cinnet gibi olumsuz düsünceleri elestirdikten sonra askın ?ittihad için duyulan siddetli sevk? oldugunu kabul eder. Bakıslarla büyüyen ask, âsıkla masugun yalnız kalması, öpüsmesi ve bir olması seklinde gerçeklesir. lahi hikmetin askı insanların tabiatına yerlestirdigi düsüncesine sahip olan hvan-ı Safa'ya göre güzellik de ?Nefs-i Küllî'nin lk heyulâ'da tasvir edip yerlestirdigi bir takım boyalar, nakıslar ve resimlerdir.? Ask ve güzellikteki gaye ise nefsi gaflet ve cehaletten kurtarmak ve onu terbiye etmektir. nsanın güzellige ve aska olan meyli, düsünce ve ilimle birlikte islendiginde, güzellik nefse yol gösterici, ask ise sevk ve arzusunu devamlı kılıcı olarak yükselisini saglamaktadır. hvan-ı Safa için bu yükselis nihayete ulasıncaya kadar devam eder. Çünkü Allah lk Masuktur. bni Sina'nın ? gerçeginde, iyi, güzel ve cidden uygun olanı güzel bulup, onu istemekten baska bir sey degildir. Bu ayrılan seylerden olursa, ayrı oldugu sırada, ona meyletmenin, var oldugu sırada onunla bir olmanın nedenidir.? dedigi ask hvan-ı Safa'nın ask tarifiyle ortak bir düsünceye sahiptir. Ancak hvan-ı Safa'nın aksine bni Sina canlı cansız bütün hüviyetlerde askın var oldugu düsüncesini savunmustur. bni Sina'da lk Varlık, her yönde Ask'tır; hem kendi yönünden hem de diger varlıklar yönünden askın objesidir. Ask demek Varlık demektir. Varlık demek Ask demektir. lk Varlık zâtı sebebiyle mutlak iyidir. bni Sina'nın risalesinin genelinden güzel'in iyi anlamı tasıdıgı anlasılmaktadır. Fakat bn Sina, hvan-ı Safa gibi güzelligi genel bir kavram olarak kullanmak yerine, sadece güzel suretler için kullanmaktadır. bni Sina'ya göre suret güzelligi huy güzelligini, huy güzelligi de iyiligi ifade etmektedir. nsanlar hos bir suret gördüklerinde, ona aklî bakımdan muhabbet ederse, bu iyilik hususunda yükselmeye ve sona erismeye vesile sayılmaktadır. nsanların güzele yaklasımı konusunda her iki düsünürümüz de lk Varlıga gitme ve benzeme konusunda güzelligi kaynak, aklı da aracı olarak kabul etmislerdir. Böylelikle insanda bulunan ask ve güzellik duygusu bir çesit yetkinligin sebebi olmaktadır. Nitekim bni Sina'da askın gayesi; Allah'a yaklasarak kemale ulasmak hatta çogu hallerde ona benzemektir. Güzellikteki gayenin de Allah'a böylelikle yetkinligin, hayrın son noktasına ulasmak oldugu anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
hvan-ı Safa who preferred to continue his study secretly because he worried about that the statesmen of this period may have followed his study and may have been displeased his study in 10th century in pertaining to the birth of Christ, mentioned his ideas about love and beauty in Risa?ilü hvan-ı Safa. hvan-ı Safa accepted love was a strong desire to felt for becoming united after he criticized that was claimed love was illness like madness. The love, grew with eye contacts, occurred to be alone with a lover and a beloved, with to kiss each other and to be one in two bodies. Also the beauty was some of paints, embroideries and pictures according to hvan-ı Safa who thought the love of divine wisdom belonged to the human nature. The aims of the love and beauty were to save the human?s spirit from ignorance and somnolence and to drill it. If person?s desire to love and beauty became together with the knowledge and idea, the beauty could be guide and the love also could increase the rate of desire. This increase continued until the end, because The God was the first beloved. All of alive turned to the God and desire him. The love caused to become united for to continue the generation in hvan-ı Safa. Yet, always a condition like beauty was not searched. When the desire and the love come together, they provide to live two generations. bni Sina and hsan-ı Safa had same idea about love. But on the contrary hvan-ı Safa, bni Sina thoughts all of dulls had the feelings of love like all of alive. The first existence was the love for bni Sina. The love meant existence and the existence was the love. The first existence symbolized the favor because of the personality. Whoever could find the favor, he loved another because for bni Sina, the favor caused the love.Generally in bni Sina?s works, the beauty meant the favor. But bni Sina used the beauty for only beautiful existences instead of using general meanings of beauty like hvan-ı Safa. According to bni Sina, the beauty of figure symbolized the beauty of character and the beauty of character symbolized the favor. When the people meet a good figure, if they think it is appropriate character and they love him/her, they can reach the end. Not only bni Sina but also hvan-ı Safa accepted that the beauty is source and the intelligence is its tool. Thus, why people have the sense of love and beauty is to become adult. Actually, the aim of love for bni Sina was that to approach the god and even to resemble the god. Furthermore, it is recognized that the aim of the beauty is to approach The God.