Kayseri ve yöresi türkülerinin müziksel tahlili
Musical analaysis of folksongs of Kayseri and its vicinity
- Tez No: 211764
- Danışmanlar: PROF. SABRİ YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Türk halk müzigi, gerek yayıldıgı alan, gerek tür, biçim ve çesitlilik, gerekse yöresel özellikleri açısından zengin temeller üzerine oturmus bir yapıya sahiptir. Bu yapıyı olusturan temel tasların basında ise Türk halk müzigi toplulugunun bireyleri olarak düsünebilecegimiz yöreler gelmektedir. Kayseri ve yöresinin, Türk halk müzigi cografyasının ortasında, bir baska deyisle merkezinde bulunması, özellikle de kendine has yöresel tavra sahip olması sebebiyle üzerinde önemle durulması gerekir. Türk halk müziginde kullanılan dizi, seyir ve usul gibi müziksel özelliklerin detaylı bir biçimde ortaya çıkarılabilmesi ve tahlil edilebilmesi için dikkatle incelenmesi gerekir. Bu baglamda Kayseri ve yöresine ait sözlü kırık havaların, yörenin karakteristik melodik ve ritmik yapılanmalarını daha objektif yansıtabilecegi düsünülmüstür. Dolayısıyla söz konusu sözlü kırık havaları olusturan türkülerin tahlilleri de bu dogrultuda yapılmaya çalısılmıstır. Eserlerin dizileri tahlil edilirken; dörtlü ve besli yönünden olusumu, diziyi olusturan ses sınırları, karar sesi ve güçlü seslerinin tespiti, hangi dizilerin ne sıklıkla kullanıldıgı, aynı eser içerisinde kaç farklı dizinin yer aldıgı incelenmistir. Eserler seyir yapıları yönüyle tahlil edilirken; dizinin nasıl kullanıldıgı, seyrin baslangıç ve bitis sesleri, karar sesi, güçlüsü ve asma karar perdeleri, ses genisligi ve eserler içerisinde yer alan çesniler incelenmistir. Eserler usul yapılanmaları yönleriyle tahlil edilirken ise; bu eserler içerisinde hangi usullerin yer aldıgı, bu usullerden özellikle birlesik ve karma olanların hangi tiplerde kullanıldıgı, aynı eser içerisinde kaç farklı usule yer verildigi ve usul tespitlerinin dogruluguna iliskin tahliller yapılmıstır. Bu tahliller sonucunda gerekli degerlendirmeler yapılarak önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In terms of the area it spreads, its style and diversity and in terms of the local features, Turkish folk music has a rich structure. The primary elements of this structure are vicinages that can be evaluated as the individuals of Turkish folk music assemblage. Kayseri and its circle is in the middle of Turkish folk music geography in other words at the centre of it, and has specific local style. Therefore, it should be dwelled upon. To discover and analyze the line and rhythmic pattern used in Turkish folk music they should be analyzed carefully. In this context, it will be an objective reflection of characteristic melodic and rhythmic features of Kayseri and its circle?s folk songs. Therefore, analyses of the foresaid ?kırık? folksongs have been done through this direction. In the analyses of the folksongs, the form of quad and quintet of the line, the border of the sounds that forms the line, the determination of the conclusion sound and transient sound of the line, the frequency of the used lines, and how many different lines takes place in a folksong are researched. In terms of their improvisation structure, how the line is processed. The beginning and the conclusion sounds, transient tones, sound amplitude and the transition in the song are analyzed. In terms of their rhythmic pattern analyses, which rhythmic patterns it uses, especially the types of compounds and mixed patterns, how many rhythmic patterns are used in the same song and the determination of these patterns are researched. As a result of these analysis, folksongs are evaluated and suggestions are submitted.