Radyo ve televizyon alanının düzenlenmesi ve denetlenmesinde yeni eğilimler ve yönelimler (ABD, Batı Avrupa ve Türkiye örnekleri üzerine karşılaştırmalı çalışma)
New tendencies and orientations in regulating and supervising of radio and television areas (a comparative study on USA, West Europe and Turkey samples)
- Tez No: 211766
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Birey ve toplum hayatında son derece önemli ve etkili bir yere sahip olan kitle iletişim araçlarının belli bir düzenleme ve denetim altına alınması gerektiği fikrinden hareketle görsel-işitsel iletişim alanındaki düzenleyici kurulların özelliklerini ve işlevlerini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada, görsel-işitsel iletişim alanının düzenlenme ve denetlenmesinde devletin rolü, düzenlenme ve denetlenme nedenleri, yöntemleri, bu noktada düzenleyici kurulların rolü incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde radyo ve televizyon alanının düzenlenmesi ve denetlenmesi gerekçe ve yöntemleriyle birlikte ele alınmış, ikinci ve üçüncü bölümde ise ABD, İngiltere, Fransa ve Türkiye örnekleri, radyo ve televizyon düzeni ve düzenleyici kurullar bazında incelenmiştir. İncelemeler sonucunda 1980 sonrasında neo-liberal politikaların etkisiyle iletişim alanındaki deregülasyon ve özelleştirme girişimlerinin bir sonucu olarak devletin görsel-işitsel iletişim alanından çekildiği ve devletin boşalttığı alanı özerk düzenleyici kurulların doldurduğu; ABD, İngiltere ve Fransa gibi Batı ülkelerinde de RTÜK gibi kurulların benzer görev ve yetkilerle faaliyet gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass media materials, which are very important and effective on the social and individual life should be regulated and supervised. So this study aims at bringing about features and duties of the regulatory bodies which is in the audiovisual communication area. In this study; the roll of the government about regulation and supervision of the audiovisual communication area, causes and methods of the regulation and supervision, the role of the regulatory bodies are investigated. In the first part of the study; regulation and supervision of the radio and television area is taken up by thinking causes and methods; but in the second and third parts samples of the USA, England, France and Turkey are investigated under the radio and television order and regulator bodies. In the end of the investigations, after 1980, government has left the duty about audiovisual communication by effecting of the neo-liberal politics because of the deregulation and attempts of the privatization. And also it has been found that the old-duty of the government has been taken by the autonomous regulatory bodies. For example; in the USA, England, France and some western countries there are some regulatory bodies like RTÜK. They have similar duty and authority, too.