Klasik fıkıh doktrininde ikrah ve öldürmede ikrahın sonuçları
Compulsion in the doctrine of classical Islamic law and the result of compulsion in murdering
- Tez No: 211777
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ SELİM HAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalısmayla, fıkhî terminolojide bir kimseyi tehdit ederek rızası olmaksızın bir is islemek üzere haksız yere zorlamak anlamına gelen ikrahın, klasik fıkıh doktrininde usûl ve pratikte nasıl degerlendirildigini ortaya koymayı amaçladık. Arastırmamızda ilk ve son dönem dahil, usûl-ü fıkıh ve furû-u fıkıh kitaplarına basvurularak kaynak taraması yapılmıs, elde edilen bilgiler mezheplerin kendi sistematigi ve bütünlügü içerisinde degerlendirmistir. Çalısmamızı üç bölüm çerçevesinde gerçeklestirdik. Birinci bölümde ikrahın tanımı, kısımları ve gerçeklesme sartları üzerinde duruldu. kinci bölümde ise ikrahın ceza sorumluluguna etkisi ve bu baglamda öldürmeye ikrah konusu incelendi. Buna göre, bir kimseyi öldürmeye zorlanan kisiden kısas cezasının düsüp düsmeyecegi tartısıldı. Son bölümde ise ikrahın sözlü ve fiili tasarruflar ile inanç ve ibadet alanındaki etkisi üzerinde duruldu. krahın varlıgı durumunda kisinin hür irade ve rızasından bahsedilemeyecegi için, ikraha maruz kalan kisinin tasarruflarına iliskin hükümlerin degismesi de tabii bir durumdur. Buna göre, tehdit ile zorlananın haram olan bir seyi yemek veya bir sözü söylemek gibi bir kısım fiilleri yapmasına izin verilirken; öldürme ve yaralama gibi bir kısım fiilleri yapmasına izin verilmez. Haksız yere ikrah, insanın kutsal degerlerinden kabul edebilecegimiz“özgür irade”ye zarar verdigi için hattı zatında ikrahta bulunan açısından çok çirkin bir yol, hürriyete tecavüz ve kisiye zulümdür.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to analyse how the compulsion, which, in the terminology of canon law, means forcing somebody unjustly to something that he may not want to do, is assessed by the aspect of its effects to the procedure and managements in the classical canon law doctrine. In our research, resources search has been done referring to the books on canon law prosedure and on furuu canon law including the books of the first and last periods; and the information gathered has been assessed in the own systematic and integrity of the sects. Our study consists of three parts. In the first part definition and ocurance circumstances of compulsion has been discussed. In the second section the effect of compulsion for vindictive responsibility and in this context compulsion to murdering has been assessed. With reference to this, it has been discussed that whether a compelled person will be punished with talion punishment. In the last part the effects of compulsion on belief and worship has been emphasized. As the own free will or the own assent of the person connot be mentioned in a situation of compulsion, the altering of the judgements concerning the behaviour of the person who is exposed to compulsion is the natural case. With reference to this, a person who is forced to commit certain acts that are forbidden by religionis allowed to commit this kind of acts on the basis of obligation. On the other hand person who is forced to murder or wound somebody unjustly is certainly not allowed to commit this act. As compulsion hurts the ?free will?, which we can consider as one of the sacred values of the person, it is essentially a very indecent way, violation of freedom and cruelty to the person.