İslam hukukunda nisap kavramı ve tespit ölçüleri
Concept of nisâb in Islamic Law and criteria of its determination
  1. Tez No: 211778
  2. Yazar: TALAT İLBAHAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ SELİM HAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tez giris, üç ana bölüm, sonuç, bibliyografya ve eklerden olusmaktadır: Giris bölümünde; slam öncesi dönem ile slam'ın zuhurundan sonraki dönemde ölçü, tartı, para birimleri ve nisap kavramının ortaya çıkısı incelendi. Birinci bölümde; ölçü , tartı ile ilgili ayetler ile zekat, fıtır sadakası, diyet ve ganimetlerdeki nisap konusu ile ilgili hadisler arastırıldı. kinci bölümde; slam hukuku açısından nisabın tarifi ve bölümleri ele alınıp, zekata tabi malların nisabı ile fıtır sadakası, kurban, diyet, hırsızlık haddi, zıhar kefareti, mehir ve nafakada nisap konusu incelendi. Üçüncü bölümde; temel ihtiyaçlar, ihtiyaçların zamana göre degismesi arastırılıp, Hz. Muhammed dönemi ile günümüzdeki ihtiyaç kavramı karsılastırıldı. Sonuç bölümünde ise somut olarak ne yapılması gerektigini ifade edilerek tez bibliyografya ve yoksulluk sınırları ile ilgili arastırma ve istatistikleri ihtiva eden eklerle tamamlandı.
Özet (Çeviri)
This thesis which is submitted for an MA degree consists of an introduction, three main chapters, bibliography and appendices. In the introduction we have studied the emergence of the stystems of measurements and monetary units during the period before Islam and after it. We have also researched the emergence of the concept of nisâb which means the minumum income above which certain Islamic duties become applicable. In the first chapter we have researched on the Qur?anic verses and Prophetical traditions regarding measurements, weighing, alm tax, war booties, etc. In the second chapter we gave the definition of nisâb according to Islamic law and studied its divisions. We also studied property and income which are subject to alm tax and minimum wealth limit for the payment of alms of Ramadan, religious sacrifice, blood money, punishment for theft and dowry. In the third chapter we have tried to determine the basic needs, whether these needs vary according to time and place and we made a comparison between the basic needs during the time of Prophet Muhammad and that of our present time. In the conclusion we have made some suggestions as to what should be done today to re assess the concept of nisâb. The thesis ends with a bibliography and appendices.