Almanya'dan geri dönen ve üniversitelerde öğrenim gören gençlerin aileye ilişkin tutumları
  1. Tez No: 21178
  2. Yazar: M.ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Almanya'dan Türkiye'ye dönen, 1990- 1991 öğretim yılında Hacettepe, Ankara ve Gazi Üniversitelerinin Almanca Bölümü ve Alman Dili Eğitimi Ana- bilimdallarına devam eden öğrenciler ile Gazi Eğitim Fakültelerinin değişik bölüm ve anabilimdallarına devam eden öğrencilerin aileye ilişkin tutumları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı Almanya'dan dönen öğrencilerin aileye ilişkin tutumlarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın örneklemine, Almanya'dan dönen 232 ve Al manya'da hiç ikâmet etmemiş olan 94 öğrenci alınmıştır. Toplam 32 6 öğrenciye anket uygulanmıştır. Yapılan araştırmanın türü betimseldir. Problemle ilgili literatür tarandıktan sonra uzmanların görüşleri alınarak geliştirilen anket, deneklere uygulanmış ve tutumları ortaya çıkarılmıştır. Anketler aracılığıyla toplanan veriler bilgi sayara aktarılmış, verilerin yüzde ve frekansları belirlenmiş, istatistik! Çözümlemelerdeki kare ve G testi teknikleri kullanılmıştır. Almanya'da doğan ve sürekli olarak 12 yıl ve daha çok ikâmet edenlerle Türkiye'de doğan ve 5inci yaştan itibaren sürekli olarak 7 yıl ve daha çok ikâmet edenlerin tutumlarıyla ilgili bulgulara bakıldığında, Almanya'da 12 yıl ve daha çok kalanların bazı tutumlarında kültürleşme sürecinin etkileri daha belirgin görülmektedir. ivAlman toplumunu kendine daha yakın hisseden, Türk toplumunu kendine daha yakın hisseden ve hem Alman hem Türk toplumunu kendine daha yakın hisseden deneklerin tutumlarıyla ilgili bulgulara bakıldığında, farklı kimlik duygusuna sahip olanların farklı aile tutumlarına sahip olduğu görülmektedir. Özellikle Alman toplumunu kendine daha yakın hisseden öğrencilerin çoğunluğunun evliliğinin gerekliliği, evliliği gerekli kılan en önemli nedenler, evlenilecek kişide aranan nitelikler, kız ve erkekte evlilik yaşı, kız ve erkeklerin el ele tutuşması, öpüşmesi, birlikte tatile gitmesi, birlikte yaşaması, cinsel ilişkide bulunmuş biri ile evlilik, bekâretin toplumda ahlâk ve namusun bir göstergesi olması, bekâreti korumanın anlamı, farklı din veya milliyetten biri ile evlilik, eş seçim biçimi, evlilikte bağımlılık ve serbest davranma, /günümüzdeki aile kurumunun durumu, mutlu bir aileyi belirleyen en önemli şart, kadının çalışmasının aile birliğine etkisi, kadın-erkek eşitliği, aile bireylerinin karara katılma biçimleri, ailede kadın ve erkeğin görevleri, erkeğin ev işlerine yardım biçimi, çocuğun anlamı, kız ve erkek çocuk isteme nedenleri, kız çocukta aranan nitelikler, çocuğu ödüllendirme ve cezalandırma konularında kültürleşmeye maruz kaldıkları görülmektedir. Alman toplumunu kendine daha yakın hissedenler diğer gruplara göre, bazı tutumlarıyla Alman toplmunun değerlerine en çok yakın olan gruptur. Sonuç olarak, göç sürecini farklı süreklilikte ve farklı kimlik duygularıyla yaşayanların farklı aile tutumlarına sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the attitudes of students, who re turned from Germany to Turkey and attended the German Lan guage Education depertments of Hacettepe, Ankara and Gazi Universities and the students who attended various depart ments of the Faculty of Education, the Faculty of Vocational Education, the Faculty of Technical Education of Gazı Uni versity in 1990-1991 academic year, toward family were com pared. The main purpose of the research was to find out the attitudes of students who returned from Germany to Turkey toward family. 232 students who returned from Germany to Turkey, 94 students who never resided in Germany were included in the sample analysis of the research. Totally, 326 students have been given questionnaires. The type of the research is descriptive. After going through the literature about the problem, a questionnaire was devised and given to the subjects in compliance with the opinions of the scholars, and the attitudes were put down. The data collected through the questionnaires were loaded into a computer, the frequencies and percentages were fig ured out, and the techniques of khi-square and G-test were used in the statistical analysis. When the findings about the attitudes of those born in Germany and lived there incessantly for more than twelve years are compared with the findings about the attitudes of vithose born in Turkey and lived in Germany for more than 7 years, beginning at 5 years of age, the effects of an accul turation process can be seen in some attitudes of those who lived in Germany for more than 12 years. When the attitudes of the subjects who feel themselves closer to the Turkish society and the subjects who feel themselves closer to both German and Turkish societies are analyzed, it is understood that those who have a different sense of identity maintain different attitudes toward fami ly. Most of the subjects who feel themselves especially closer to the German society are under the influence of ac culturation in subjects such as the necessity of marriage, important reasons that entail marriage, boys going hand in hands with girls, reciprocal kissing, going on holiday to gether, living together, getting married to someone who has experienced sexual intercourse, virginity as a symbol of mo rality and honour, the meaning of keeping virginity, mar riage with a person from different religion and nationality, the roles of man and woman in the family, man's contribution to the housework, the reasons for wanting a daugther or son and the qualities of the daughter. The subjects who feel themselves closer to the German society are the ones who are much more closer to the values of German society in terms of some attitudes when compared with other groups. Consequently, it is understood that the ones who have gone through a process of immigration in dif ferent durations and with different senses of identity main tain different attitudes toward family. vix