Türkiye'de siyaset kurumu ve milliyetçilik
- Tez No: 21179
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Siyaset kurumu ile milliyetçilik sosyolojik olarak birbirleriyle yakından ilgili ve aralarında neden sonuç ilişkisi bulunan iki olgudur. Tabii olarak siyaset aynı zamanda sosyolojik bir kurumdur. Siyasi davranış, aynı zamanda sosyal davranışını bir yansımasıdır. Milliyetçilik sosyal ve siyasi davranışı belirleyen olgulardan birisidir, özellikle son yüzyıl içerisinde yükselen milliyetçi hareketler bütün insanlığı topyekün ilgilendirir bir nitelik kazanmıştır. Sosyal bir davranış olarak milliyetçilik zamanla kurumlaşma sürecine girmiş ve siyasi kimlik aracı olarak fonksiyon ifa etmiştir. Toplumdaki bütün sosyal kurumlar birbirleriyle neden sonuç ilişkisi içerisindedirler. Birbirleriyle etkileşim süreci içine de girerler. Sözkonusu etkileşim zaman zaman çeşitli değişkenlerin dominat (baskın) rol oynadıkları da görülmüştür, işte siyaset kurumu ile milliyetçilik arasında ki etkileşim de bu gerçeklik çerçevesindedir. Türkiye'de milliyetçilik siyasi hayata hemen hemen Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte kurumlaşmış bir şekilde tesirini hissettirmeye başlamıştır. Yeni devletin asıl niteliğinin“milli devlet”olması, aynı zamanda resmi ideolojinin de“Türk Milliyetçiliği'' kaynaklı olmasına yol açmıştır. Fakat ilk dönemdeki niteliğin daha çok batıcı - laik ve jekoben olması, dikey ve yatay mobiliteye imkân vermemesi milliyetçiliğin siyasi hayatta ileriki süreçte ”dipten gelen dalga“ olarak kurumlaşmasına yol açmıştır. Bu nedenle Türk Milliyetçiliği'nin 1940lı yıllardan itibaren kazandığı en başat özellik ”halkçı“ olmasıdır. 1950 yılından itibaren demokratikleşme sürecinin hız kazanması ve ”sokakta ki vatandaşın yeni kazanımlara sahip olması“yerli”ve“halkçı”değerlerin siyasette tesirli olmaya başlamıştır. Sözkonusu“yerli”ve“halkçı”değerlerin tesir aracı da Milliyetçilik olmuştur. Bu çalışmada daha çok milliyetçiliği kurumlaşmış siyasette oynadığı rol üzerinde durulmuş ve Milliyetçi Hareket Partisi örneğinde ideolojik milliyetçiliğin siyasi bir kimlik aracı olarak siyasette oynayabileceği rol gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Politics and nationalism are two phenomena winch are closely interelated so ciologically and which have a causal relationship between them. Naturally, politics is a sociological institution at the same time. Political behaviour is also a reflection of so cial behaviour. Nationalism is one of the determinants of social and political behaviour. The na tionalist movements that emerged in the last century particularly have become a matter of concern to the entire mankind. Nationalism as a form of political behaviour has institutionalized in the course of time and functioned as a vehicle of political iden tity. All social insttitutions that exist in a society have a causal relationship with one another. They are also in interaction with one another. In this interaction certain variab les are observed to have played a dominant role from time to time. The interaction between politics and nationalism must be seen within this framework. Nationalism in Turkey has, ever since the foundation of the republics, exerted its influence on political life in an institutionalized way. The fact that the main character of the new state is a“national state”has caused the official ideology to be based on“Turkish Nationalism”. However, the western-oriented, seculer and jacobin nature of the early nationalism and the fact that it did nok allow vertical and horizontal mobility have subsequently led to the institutionalization of nationalism as an“undercurrent”in political life. For this reason, the main feature of Turkish Nationalism after the 1940's has been its“popularism”. As the democratization processe gathered pace and“the man in the street”made new gains after 1950,“local”and“popular”values have become influential in politics. Nationalism has become a vehicle through wihch these values exert their inf luence. This study has mainly dwelt upon the role played by nationalism in institutionali zed politics, and an attempt has been made to demonstrate the role that can be played in politicis by ideological nationalism as a vehicle of political identity in the case of the Nationalist Movement Party.