Büyük doğu mecmuasının yayın hayatına başlaması, yapısı, yayın politikası, sosyal ve siyasî görüşleri (1943-1951)
Structure, publication policy and social and political views of buyuk dogu magazine(1943-1951)
- Tez No: 211789
 - Danışmanlar: PROF.DR. METİN HÜLAGÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
1943 yılında yayın hayatına baslayan Büyük Dogu Mecmuası, derginin bas mimarı olan Necip Fazıl Kısakürek'le birlikte sekillenmistir. Necip Fazılın sahsında dergi, edebi yönü güçlü olmakla birlikte daha çok dönemim sartlarından dolayı etkili muhalefetin adresi olmus ve fikri bir cereyanın olusmasına zemin saglamıstır. 1943- 1951 arasında Mecmua genel yapısını olusturmus ve sosyal olaylara çözüm önerileri sunmustur. Kısakürek en güzel edebi eserlerini bu mecmua ile ortaya koymustur. Muhafazakâr, milli ve slamcı kesimlerin en cesur sesi olma özelligine sahiptir. Necip Fazıl bu mecmua ile siyasi bir yapılanma arzusu da göstermistir. Bütün bunlarla birlikte savunulan fikirlerin birçogunun, özellikle devlet idaresi ve düzeni ile ilgi kısımlarının uygulanılabilirliginin çok kısıtlı ve zor olmasını da unutmamak gerekir.
Özet (Çeviri)
Buyuk Dogu magazine was published for the first time in 1943. The magazine was shaped by the ideas of Necip Fazıl Kısakürek who was the main editor of the magazine. In addition to the highly strong art side of the magazine due to the personality of Necip Fazıl, the magazine also became the address of the opposition in the publication period. Moreover, the magazine also provided an ideological background for the political movements. Between 1943 and 1951, the general structure of the magazines was completed and solutions to the social problems were introduced within them. Kısakürek was published the best literary work in this magazine. The magazine became bravest the voice of the conservative, national and Islamic minded people. Necip Fazıl wanted to establish a political organization around the ideas of the magazine. However, most of the ideas especially the solution ideas proposed in the magazine related to the problems of the regime and structure of the state was difficult to apply.